نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱۸

همکاران محترم فرهنگی عضو موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از این پس می توانند صورت حساب خود را هر ماه از طریق  پایگاه اطلاع رسانی و تلفن گویای موسسه دریافت نمایند.

به گزارش روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان ، این موسسه با بهره گیری از روش های نوین اطلاع رسانی نسبت به ایجاد سامانه ی الکترونیکی دریافت صورت حساب اعضاء از طریق پایگاه اطلاع رسانی و تلفن گویا اقدام نموده است. این امر زمینه دسترسی آسان و نظارت مستمر بر روند سپرده گذاری را برای اعضاء گرامی فراهم می نماید. از دیگر مزیت های این اقدام می توان به اطمینان بیشتر از دریافت اطلاعات صورت حساب توسط اعضاء ، کاهش هزینه های چاپ و ارسال اشاره نمود.

گفتنی است ، اعضاء محترم می توانند به آدرس پایگاه اطلاع رسانی موسسه و دسترسی این پایگاه  بر روی سایت اینترنتی سازمان های آموزش و پرورش سراسر کشور مراجعه و صورت حساب ، بخشنامه ها و سایر اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند.  

در پایان ضمن تشکر از همکاری سازمان های آموزش و پرورش در جهت دستیابی به اهداف مورد نظر ، پیشاپیش خرسندی خود را از ابراز انتقادات ، پیشنهادات و نظرات اعضاء گرامی اعلام می نمائیم

کلمات کلیدی :خبر
نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٦

پژوهشگران مرکز تحقیقات گوش و گلو وبینی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری دفتر همکاریهای فن آوری ریاست جمهوری موفق به تبدیل روش" تمایز سلول های بنیادین بالغ به سلول های موئی " شنوائی شدند .

دکتر محمد فرهادی رئیس مرکز تحقیقات گوش ، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشگی ایران افزود:در این پروژه تحقیقاتی با استفاده از سلول های بنیادین بالغ مغز استخوان موش ، سلول های موئی شنوایی گوش داخلی در محیط آزمایشگاهی تولید شده است .

وی گفت :سلول های موئی شنوایی ، سلول هایی هستند که در افراد ناشنوا دچار آسیب شده و قابل ترمیم نیستند و در این تحقیق بهترین شرایط کشت سلول برای بدست آوردن درصد بالایی از سلولهای موئی شنوایی دست یافتیم. فرهادی افزود: این دست اورد علمی با استفاده از روش های پیشرفته آزمایشگاهی از جمله روش های ملکولی وسلولی و با استفاده از مارکرهای اختصاصی سلولهای موئی شنوایی به اثبات رسیده است . رییس مرکز تحقیقات گوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :در این روش می توان با استفاده از سلولهای مغز استخوان افراد ناشنوا بدون مشکل پس زدن پیوند به درمان این افراد پرداخت و این گام بزرگی برای بهبود پر جمعیت ترین معلولیت جهانی است . وی افزود : این یافته علمی که با همکاری چندین متخصص وپژوهشگر به دست آمده در مراحل اولیه قرار دارد و مرحله بعدی که درمان افراد ناشنواست ، به چند سال وقت نیازدارد که البته کشورهای دارنده این علم هم تا این مرحله پیش رفتند. فرهادی گفت :این یافته علمی در سطح دنیا تا کنون درچند کشور از جمله امریکا ، چین و یکی دو کشور اروپائی به دست آمده و فعالیت در این حوزه از سال 2003 میلادی شروع شده است.

کلمات کلیدی :خبر
نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٦

محققان دانشگاه نورث وسترن اعلام کردند که نور مادون قرمز قادر به تحریک سلولهای عصبی شنوایی بوده و می توان با استفاده از آن توانایی شنوایی افراد ناشنوا را افزایش داد.
به گزارش  مهر، مطالعات گروه تحقیقاتی دانشگاه نورث وسترن نشان می دهد با تحریک گوش داخلی با استفاده از امواج نور می توان عصبهای شنوایی را به اندازه امواج صوت تحریک کرد.
بر اساس گزارش این تیم تحقیقاتی تابش مادون قرمز بر سلولهای عصبی خوکچه هندی نتایج بهتری را از کاشت حلزونی گوش از خود نشان می دهد.
عملیات کاشت حلزون گوش به این صورت شکل می گیرد که تعداد تقریبی 20 الکترود برای تحریک مستقیم سلولهای عصبی شنوایی درون گوش قرار می گیرند که با وجود تاثیر قابل ملاحظه از محدودیتهایی نیز برخوردار است. برای مثال افرادی که از این شیوه برای بهبود شنوایی خود استفاده کرده اند در مکانهای شلوغ دچار اختلال شنوایی خواهند شد.
در این میان محققان دانشگاه نورث وسترن که از لیزر برای بهبود عملیات جراحی گوش استفاده می کردند دریافتند که قادر به تحریک سلولهای عصبی گوش برای فرستادن پیام الکتریکی به مغز هستند.
دلیل واقعی این پدیده هنوز ناشناخته است اما پزشکان معتقدند یکی از دلایل بروز آن می تواند حرارت ناشی از تابش نور باشد که باعث بهبود شنوایی فرد شده و تاثیری بیش از کاشت حلزون گوش از خود نشان می دهد.
برای آزمایش این شیوه محققان باریکه ای از نور مادون قرمز را به درون گوش خوکچه هندی ناشنوا تابانده و فعالیتهای مغزی وی را در فاصله میان مغز و گوش داخلی تحت نظر گرفتند. نتیجه نشان داد که میزان مورد قبول و پر جزئیاتی از اطلاعات با استفاده از تاباندن نور به مغز ارسال شده است. این در حالی است که نقشه پیام های الکتریکی مغز در شیوه کاشت حلزون مصنوعی، نشاندهنده اطلاعاتی با جزئیات کمتر بوده است و کاشتهایی که پس از تاثیر گذاری مادون قرمز صورت گرفته است خصوصیاتی مانند گوش سالم را از خود به نمایش گذاشتند.بر اساس گزارش بی بی سی، این گروه تحقیقاتی اکنون در صدد تولید فیبرهای نوری برای تاباندن مستقیم نور به گوش داخلی هستند تا با استفاده موازی از این دو سیستم و بهبود عملیات کاشت حلزون مصنوعی، بتوانند شیوه ای موثر در درمان ناتوانی ناشنوایان و کم شنوایان ایجاد کنند.
به گفته محققان اثبات عملکرد و تولید گسترده چنین ابزاری برای تاباندن مادون قرمز به قسمتهای داخلی گوش به حداقل 10 سال زمان نیاز خواهد داشت

کلمات کلیدی :مقالات- آموزش و کلمات کلیدی :خبر