نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱۳

خوندنش خالی از لطف نیست!!!


تاریخچه
مؤسسات آموزش تکمیلی معلمان انگلستان به صورت سنتی بر ارائه آموزش های حرفه ای تمرکز داشته و مدرسین آن که همواره از آنان تحت عنوان دانشیاران یاد می گردد، معمولا از حوزه تجارت و صنایع جذب می گردند تا مهارت های خود را به معلمین نسل جوان انتقال دهند.
بسیاری از مدرسین آموزش حرفه ای معلمان در حالی که در حوزه صنایع یا بازرگانی فعالیت دارند به تدریس به صورت پاره وقت مبادرت می نمایند. طی سال های اخیر مؤسسات آموزش تکمیلی انگلستان و ولز به طور روزافزونی علاوه بر ارائه دوره های حرفه ای آموزش معلمان، به ارائه دوره های آکادمیک عمومی نیز مبادرت می نمایند. این در حالی است که تا پیش از اعمال اصلاحات قانون آموزش عالی مصوب سال1992، معلمین واجد شرایط دریافت گواهینامه (QTS) منحصرا به استخدام مدارس یا کالج های آموزشی درآمده و الزامی جهت حضور در دوره های آکادمیک آموزشی برای آنان وجود نداشت. این درحالی است که از سال2001، طبق بررسی های به عمل آمده پیشنهاداتی در خصوص اجباری سازی دوره های تکمیلی آموزش آکادمیک معلمین و آموزش تکمیلی در انگلستان و ولز ارائه گردیده است. تا پیش از دهه 1990، دوره های آموزش معلمان (ITT) در انگلستان و ولز توسط مؤسسات آموزش عالی (HEI) برگزار گردیده و دانش جو یان تحت دوره های آموزش تجربی و عملی قرار می گرفتند و این در حالی است که از سال 1993، کلیه معلمان واجد شرایط براساس اصول اصلاحات آموزشی و برخورداری از QTS سنجش و ارزیابی می گردند.
از جمله عمده ترین اصلاحات مذکور می توان به پررنگ تر شدن نقش مدارس در تربیت معلمین، مشارکت مراکز آموزش معلمان و مراکز دانشگاهی با مدارس کشور در جهت تعیین و تدوین معیارهای اساسی آموزش معلمان، تأکید عمده بر صلاحیتهای آموزشی(توانایی تدریس، مدیریت کلاس و …) و هم پوشانی دوره های آموزشی آموزش معلمان با دوره های آموزشی عالی اشاره نمود.تربیت آکادمیک و عملی معلمان کشور انگلستان 4-3 سال به طول می انجامد.
برنامه های تربیت معلمان (LTT) توسط دانشگاه های آموزشی و سایر مؤسسات تحصیلات تکمیلی ارائه می گردد. گفتنی است که طی دوره های مذکور، آموزش پایه 4 ساله و یا آموزش 3 ساله مقدماتی و آموزش تکمیلی 1 ساله ارائه می گردد. پس از گذراندن سال اولیه تدریس، معلمان گواهی نامة تدریس دریافت می نمایند. طی سال 1994، قانون تربیت معلمان جهت اعمال استانداردهای ملی و بر آورده نمودن نیازهای آموزشی حرفه ای معلمین به تصویب رسید.
دوره های آموزش معلمان در 2 دانشگاه و 2 کالج تخصصی آموزش کشور ایرلند برگزار می گردد. دوایر محلی آموزش ایرلند (DENI) از سهمیه های سالیانه آموزشی برخوردار می باشند. اصلی ترین وظیفه دوایر مذکور در خصوص آموزش معلمان کشور ضمانت مطابقت بازار عرضه و تقاضای کادر آموزشی معلمان کشور می باشد. از جمله مهمترین مقاطع آموزشی که به درجه علمی کارشناسی آموزش منتهی می گردد می توان به مقطع آموزش کارشناسی آموزش (BED) و دوره آموزش فشرده معلمان (PGCE) اشاره نمود. طی سالهای اخیر دوره های پاره وقت آموزش معلمان (PGCE) نیز اضافه گردیده است.هر یک از 5 هیئت مدیره آموزشی به بررسی، تأیید و استخدام معلمین و اساتید دانشگاهی مبادرت می نمایند. شورای مدارس کاتولیک،کارفرمای کلیه معلمین مدارس کاتولیک محسوب می گردد. هیئت مدیره مدارس کشورمسؤولیت استخدام معلمین مدارس کاتولیک، مدارس آزاد متوسطه و مدارس تمام وقت دولتی را عهده دار می باشند.حکم انتصاب مسؤولیت تدریس دروس آموزشی به معلمین به 2 صورت انتصاب دائمی یا انتصاب موقتی با انعقاد قرارداد ثابت به آنان تفویض می گردد.مدیران علوم فنی و حرفه ای نیز ملزم به برخورداری از حداقل نمره علمی C در گواهینامه عمومی آموزش متوسطه و 3 سال تجربه کاری یا صنعتی می باشند.ضوابط و قوانین آموزش معلمان در انگلستان و ولز بسته به نوع مقطع آموزشی (مقاطع ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی) متفاوت می باشد. کلیه معلمین مقاطع آموزش پیش دبستانی، ابتدایی و مقدماتی متوسطه کشور می بایستی از شرایط ویژه معلمین کشور (QTS) برخوردار بوده و یا از دایره ملی آموزش و استخدام وزارت کشور یا از آژانس ملی آموزش معلمان مجوز تدریس دریافت نمایند. لازم به ذکر است که معلمین مقاطع مختلف آموزش استثنایی علاوه بر برخورداری از مدارک فوق می بایستی از گواهینامه تخصصی آموزش استثنایی نیز برخوردار باشند. گفتنی است که گواهینامه مذکور پس از گذراندن دوره آموزشی 3 ساله به معلمین آموزش استثنایی اعطا می گردد.طبق قانون مصوب سال 1998، ویژه مدیریت مقطع آموزش عالی، کلیه مدرسین مراکز دولتی و خصوصی آموزش عالی انگلستان و ولز ملزم به عضویت در شورای ملی آموزش و حضور در جلسات شوراهای آموزشی می باشند.کلیه معلمین مدارس ملی و دولتی کشور انگلستان می بایستی از شرایط حرفه ای آموزش (QTS) برخوردار باشند. در نظام آموزش معلمان انگلستان تعداد 7 متد آموزشی به معلمین کلیه مقاطع آموزشی،ارائه می گردد.
دوره های آموزش معلمان در کشور انگلستان 4 سال آموزش تمام وقت را شامل گردیده و به درجه کارشناسی آموزش (BED) منتهی می گردد.دوره های آموزشی مذکور توسط مؤسسات آموزش عالی کشور ارائه گردیده و ترکیبی ازکلاس های ترکیبی تئوری و فعالیت های تدریس عملی را شامل می گردد. گواهینامه آموزشی (PGCE) پس از گذراندن دوره آموزشی آکادمیک4-3 سال در موضوعات تخصصی و حضور در دوره های آموزش حرفه ای تکمیلی 1 ساله به معلمین ارائه می گردد. دوره تکمیلی PGCE بر مهارت های تدریس عملی و تئوری آموزش تمرکز دارد. دوره آموزش تکمیلی PGCE ویژه معلمین مقطع آموزش ابتدایی حداقل 25 هفته تجربه عملی آموزشی را شامل می گردد. گفتنی است که از سال 1996، این دوره زمانی به 18 هفته افزایش یافته است. بر طبق مقررات جدید آموزشی حداقل تجربه علمی لازم برای مدرسین 32 هفته می باشد.حضور در دوره های آموزش ضمن خدمت از جمله وظایف حرفه ای معلمین بریتانیایی است.
حداقل زمان مقرر خدمت برای کلیه معلمین تمام وقت 5 روز کاری در هفته می باشد که از این زمان حداقل3 روز همزمان با تدریس در مدارس به آموزش ضمن خدمت معلمین اختصاص می یابد. برای کادر آموزش و تربیتی مراکز آموزش پیش دبستانی من جمله کودکستان های بریتانیا، اخذ دیپلم آموزشی از دایره ملی امتحانات پیش دبستانی تحت عنوان (NNEB) الزامی است. از این روی، کلیه مراکز روزانه پیش دبستانی،منحصرا توسط مربیان واجد شرایط (NNEB) اداره می گردد.

سیاستهای آموزشی
از سال1999، دولت انگلستان به اختصاص بودجه خاصی به معلمان برخوردار از مهارت های پیشرفته AST مبادرت نموده است.طبق سیاستهای جدید آموزشی دولت انگلستان، معلمین و مدرسین برخوردار از استعدادهای درخشان آموزش به استخدام دولت درمی آیند. بنابر قوانین مذکور، کلیه معلمین با شرایط فوق از اضافه حقوق بالغ بر5 هزار پوند در ماه برخوردار گردیده و تحت عنوان معلمین برخوردار از مهارت های پیشرفته (AST) معرفی میگردند. از آن جایی که طی سال های اخیر از تعداد دانش جویان انگلیسی تبار که بنابرطرح بین المللی آموزش در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحصیل می نمایند کاسته شده است (از2000 نفر طی سال95/1994 به کمتر از 1000 نفر طی سال99/1998) و نسبت حضور دانش جو یان سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در انگلستان از افزایش 2 به1 برخوردار بوده است، از این روی دولت انگلستان با همکاری شورای ERISMUS SOCATES در پی تشویق هر چه بیشتر دانش جو یان انگلیسی تبار در جهت ادامه تحصیل در مراکز دانشگاهی خارج از کشور می باشد.

برنامه های آموزشی
اغلب برنامه های آموزشی معلمان ویژه مقاطع آموزش ابتدایی و متوسطه که معمولا طی آموزش تکمیلی 4-3 ساله ارائه می گردد، به اعطای مدرک آموزشی به معلمین واجدالشرایط (QTS) منتهی می گردد. گفتنی است که دوره های آموزش معلمان تحت مقاطع کارشناسی آموزش (BED) و کارشناسی فنون آموزش BATD) ( به دانش جو یان ارائه می گردد.
علاوه بر دوره های آموزشی مذکور دوره های پاره وقت2ساله آموزش معلمان نیز به فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ارائه می گردد.علاوه بر دوره های آموزشی مقدماتی دردوره های1ساله آموزش تکمیلی معلمان و اعطای مدرک علمی (PGCE) به معلمین ارائه می گردد.
در بخشنامه شماره4مصوب سال 1998، دپارتمان آموزش انگلستان حداقل زمان لازم جهت حضور در کلاس های آموزش تکمیلی معلمان 36 هفته در سال می باشد.
هدف اصلی برگزاری دوره های تکمیلی آموزشی معلمان در انگلستان و ولز پرداختن به آموزش مهارت های عملی تدریس و رفع محدودیت های آموزشی معلمین در حوزه تدریس مدارس سراسر کشور می باشد. علاوه بر دوره های آموزش تکمیلی فوق، دوره های تکمیلی2ساله آموزش معلمان نیز برگزار می گردد که در جهت برطرف نمودن کمبود تعداد معلمان حوزه های آموزشی علوم، ریاضیات، طراحی، تکنولوژی اطلاعات و زبان های خارجی مؤثر بوده است. دوره های آموزش مذکور هم چنین به معلمینی ارائه می گردد که به تدریس درس یا دروس آموزشی نا مربوط با موضوع آموزشی اولیه تمایل دارند. طی سال1997، طرح احداث مراکز آموزش پاره وقت و آموزشی از راه دور در حوزه آموزش معلمان کشور انگلستان مطرح گردیده و از سال2000، رسما به اجرا گذارده شد. بنا به طرح مذکور دوره های آموزش پاره وقت و از راه دور در جهت تربیت معلمین مقاطع مختلف آموزشی که به دلایل مشخص کاری و یا مالی از حضور در کلاس های1ساله آموزشی معلمان محروم می باشند، به کلیه متقاضیان آموزش معلمان در سراسر کشور ارائه می گردد. هدف از اجرای طرح مذکور برخورداری افرادشاغل یا برخوردار از سطح درآمد کم از دوره های کوتاه مدت و فشرده آموزش معلمان می باشد.از جمله مهم ترین مزایای چنین سیستم آموزشی می توان به ارائه برنامه های آموزشی تخصصی از راه دور و استفاده از سیستمهای آموزشی دیجیتال نظیر اینترنت اشاره نمود. مسؤولیت اداره و نظارت بر عمل کرد مراکز ارائه کننده آموزش های مذکور برعهده آژانس ملی آموزش معلمان و دایره ملی آموزش ولز می باشد.برنامه های آموزشی مذکور به گونه ای طراحی گردیده که افراد تحت پوشش به استانداردهای لازم آموزش معلمان (QTS) دست می یابند.
مراکز آموزش پاره وقت و آموزش از راه دور معلمان، عهده دار مسؤولیت ارزیابی نیازهای تربیتی و طراحی و پشتیبانی طرح های تربیتی حوزه آموزش معلمان می باشند.
گفتنی است که برنامه های تربیتی معمولا مدت زمان2 سال به طول می انجامد.
دوره های آموزش تربیت معلمان در کشور انگلستان، عموماً برمبنای الگوی هماهنگ که ترکیبی از مطالعات موضوعی آموزش عالی، کلاس های نظری و فعالیت های عملی آموزشی است، سازمان دهی می گردد. در بخشنامه شماره 4مصوب سال 1998، دپارتمان آموزش انگلستان ((DFEE و بخشنامه شماره13مصوب سال1998، دایره ملی آموزش ایرلند، بر ارائه دوره های آموزشی4ساله به دانش جو یان مقطع متوسطه و برخورداری از حداقل 32 هفته تجربه تدریس در مدارس کشور تأکید گردیده است. این در حالی است که معلمین مقطع آموزشی ابتدایی ملزم به برخورداری از حداقل 24 هفته تجربه عملی تدریس در مدارس و گذراندن دوره های 3ساله آموزش معلمان می باشند.معلمین دوره های فشرده آموزشی از 18 هفته تجربه تدریس و معلمین مقطع آموزشی متوسطه نیز از 24 هفته تجربه تدریس عملی در مدارس برخوردار می گردند.

نرخ معلمین مدارس ابتدایی برخوردار از مدرک دانشگاهی (بین سال های 97-1989 )

موسسات خصوصی موسسات دولتی سال تحصیلی
69% 34% 90-1989
70% 36% 91- 90
71% 39% 92-91
72% 42% 93-92
73% 44% 94- 93
73% 47% 95-94
72% 50% 96- 95
72% 52% 97- 96


مراکز آموزشی
آن دسته از موسسات آموزش عالی انگلستان و ولز((HEI که از قوانین و معیارهای وضع شده تبعیت می نمایند به ترتیب توسط آژانس ملی آموزش معلمان (TTA) و شورای بودجه آموزش عالی ولز تحت نظارت قرار می گیرند. این درحالی است که مؤسسات آموزش عالی و مدارس کشور نیز مسؤولیت مشترکی در جهت برنامه ریزی و مدیریت دوره های گزینشی، آموزشی و ارزیابی علمی دانش جو یان برعهده دارند. ماده 12 قانون مصوب سال1994، ویژه آموزش معلمان مدارسی است که مورد تأیید آژانس ملی آموزش معلمان قرار گرفته و از اختیار برگزاری دوره های آموزش معلمان برخوردار می باشند. گفتنی است که حضور در دوره های آموزشی مذکور برای کلیه افرادی که از مدارک دانشگاهی معتبر برخوردار می باشند آزاد بوده و منجر به دریافت مدرک آموزشی و احراز شرایط ویژه معلمین کشور (QTS) می گردد.طبق آخرین آمار بدست آمده در سپتامبر سال2000، تعداد48 مرکز آموزش معلمان در کلیه مناطق انگلستان و ولز فعالیت دارند. لازم به ذکر است که کلیه مراکز مذکور از محل بودجه دولتی حوزه آموزش تامین اعتبار می گردند.

نهادهای مرکزی
طبق ماده 112 قانون آموزش مصوب سال 1994، مسؤولیت تامین واعطای تسهیلات کافی آموزشی در جهت برگزاری دوره های آموزشی به دپارتمان آموزش و استخدام وزارت کشور انگلستان (DFEE) تفویض گردید.گفتنی است که مسؤولیت برنامه ریزی آموزشی دوره های آموزش معلمان نیز برعهده دپارتمان مذکور می باشد. اصلی ترین مسؤولیت دپارتمان آموزش انگلستان، تعیین و تدوین اهداف آموزشی دوره های آموزش معلمان و استعلام اهداف مذکور به آژانس ملی آموزش معلمان (TTA) می باشد. اصلی ترین هدف دپارتمان آموزش انگلستان از استعلام اهداف و قوانین آموزشی به آژانس مذکور،خودداری از کاهش یا افزایش تعداد معلمین تحت تعلیم مراکز آموزشی معلمان کشور می باشد.دولت انگلستان نیز به نوبه خود به اعطای حق الزحمه ماهانه آموزشی به معلمین مقاطع آموزشی ابتدایی و متوسطه بالغ بر 6000 پوند مبادرت می نماید.علاوه براین از سپتامبر سال2000، معلمین دروس آموزشی ریاضیات، علوم طبیعی، زبان های خارجی و علوم فنی و حرفه ای مقطع آموزشی متوسطه از پاداشی بالغ بر4 هزار پوند برخوردار گردیدند.
علت اعطای چنین پاداش های آموزشی به واسطه کمبود معلمین دروس مذکور می باشد.
طبق قانون آموزش عالی مصوب سال1998، اصلاحات عمده ای به شرح ذیل در ساختار آموزش معلمان کشور انگلستان اعمال گردید:
1. تصویب قوانین ویژه آموزشی در جهت تشکیل شوراهای آموزش معلمان
2. نظارت بر عمل کرد مؤسسات و مراکز آموزش معلمان توسط بازرسین ارشد آموزشی

ارزشیابی تحصیلی
طی سال های اخیر، دانش جو یان دوره های آموزش معلمان در انگلستان و ولز توسط مؤسسات آموزش عالی و مراکز ارائه کننده آموزش های عملی و تجربی مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرند. گفتنی است که ارزیابی دانش جو یان از طریق معیارهای آموزشی نظیر بخش نامه شماره 4مصوب سال1998، دپارتمان آموزش انگلستان (DFEE) و بخشنامه شماره13مصوب سال 1998، دایره آموزش ولز صورت می گیرد.مسؤولیت ارزیابی صلاحیت دانش جو یان دوره های آموزش معلمان جهت تدریس موضوعات تخصصی و مدیریت کلاس، برعهده معلمین ارشد مراکز آموزشی کشور می باشد.گفتنی است دانش جو یانی که از این معیار و سایر معیارهای مشخص شده برخوردار باشند، به دریافت گواهینامه QTS ، کارشناسی آموزش (BED) و یا مدرک تکمیلی آموزش (PGCE) نائل می آیند. مدرک تکمیلی آموزش (PGCE) به افرادی اعطا می گردد که پس از فارغ التحصیلی از دوره مقدماتی آموزش معلمان، تحت تعلیم آموزش تمام وقت3ساله یا آموزش پاره وقت 2ساله در مراکز عالی آموزش معلمان (Scitt) قرار گیرند.در صورتی که اعتبار علمی دانش جو یان دوره های تکمیلی آموزشی (PGCE) مورد تأیید مراکز عالی آموزش معلمان قرار گیرد، به کلیه فارغ التحصیلان دوره های تکمیلی (NQT) چشم اندازی از حرفه معلمی ارائه می گردد که خلاصه اطلاعات موجود درخصوص توانایی های معلمین غیرحرفه ای و اولویتهای آموزشی حرفه ای جهت دریافت مدرک (QTS) را ارائه می نماید. آندسته از معلمانی که از مدارک آموزشی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برخوردار باشند، با درخواست از دپارتمان آموزش و استخدام انگلستان، به اخذ تاییدیه بین المللی مدارک آموزشی خود امبادرت می نمایند. 

پذیرش تحصیلی
معیارهای پذیرش معلمین مقاطع مختلف آموزشی در بخش نامه شماره 4 مصوب سال 1998، دپارتمان آموزش انگلستان و بخشنامه شماره13مصوب 1998 دایره آموزشی ولز لحاظ گردیده است. از آن جایی که دسترسی به دوره های آموزش معلمان درکشور انگلستان برفرایند گزینش مقدماتی معلمین من جمله برگزاری مصاحبات علمی، برخورداری معلمین از تناسب فیزیکی و روحی جهت تدریس تاکید دارد، از این روی در بخشنامه شماره 4 مصوب سال 1999 دپارتمان آموزش انگلستان مورد ارزیابی قرار گرفته است.طبق قانون مذکور، معلمین مقاطع مختلف آموزشی در انگلستان و ولز نمی بایستی از سابقه کیفری برخوردار باشند. از سال 1989، هم چنین فاکتورسابقه کاری در فرایند گزینش معلمین به سایر فاکتورهای گزینشی اضافه گردیده است.
از جمله دیگر مفاد بخشنامه شماره 4 مصوب سال 1998 دپارتمان آموزش انگلستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1. تعیین استانداردهای آموزشی ویژه معلمین واجد شرایط
2. بهره برداری از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در تدریس (بخشنامه شماره 4مصوب سال 1998 دپارتمان آموزشی انگلستان و بخشنامه شماره13مصوب سال 1998 دایره آموزش ولز (
3. ویژگی های دوره آموزشی معلمین زبان
4. ویژگی های دوره آموزشی معلمین ریاضیات در مدارس ابتدایی
5. ویژگیهای دوره آموزشی معلمین علوم طبیعی در مدارس ابتدایی
6. ویژگیهای دوره آموزش معلمین زبان انگلیسی در مدارس متوسطه
7. ویژگیهای دوره آموزشی معلمین ریاضیات در مدارس متوسطه
8. ویژگیهای دوره آموزشی معملین علوم طبیعی در مدارس متوسطه
9. شرایط و مشخصه های کلی حضور در مراکز آموزش معلمان

از جمله مهم ترین شرایط جدید پذیرش دانشجو در دوره های آموزش معلمان میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
1. کسب استانداردهای لازم آموزشی نظیر رتبه A-C در آزمون زبان انگلیسی و ریاضیات
2. برخورداری از مدرک دانشگاهی معتبر(گذراندن حداقل دوره آموزشی به مدت 2سال (
3. برخورداری از رده سنی بالاتر از 24 سال
4. برخورداری از سنوات خدمتی غیررسمی در حوزه تدریس دروس آموزشی ( حداقل به مدت 2سال(

محتوای دروس دوره های آموزش معلمان و حداقل تجربه تدریس در مدارس کشور توسط دولت تعیین می گردد. گفتنی است که تعیین اعتبارات مالی و آموزشی دوره های آموزشی مذکور، توسط آژانس آموزش معلمان انگلستان و شورای بودجه آموزش عالی ولز صورت می گیرد. استانداردهای آموزش معلمان واجدالشرایط کشور انگلستان در بخشنامه شماره 4 مصوب سال 1998دپارتمان آموزش انگلستان تحت عنوان مدیریت آموزشی، نظارت و ارزیابی آموزشی و مسؤولیت پذیری معلمان عنوان می گردد. از تابستان سال2000، کلیه متقاضیان دوره های آموزش معلمان در انگلستان ملزم به گذراندن آزمون ملی مهارت های آموزشی و از فوریه سال2001، ملزم به گذراندن آزمون تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات آموزش ITC می باشند. طبق قوانین جدید نظام آموزشی، معلمان تحت تعلیم کشور انگلستان ملزم به گذراندن آزمونهای مذکور و کسب نمرات علمی A-C می باشند.کلیه مؤسسات آموزش معلمان در ولز به ارائه دروس آموزشی به زبان ولشی به عنوان زبان دوم مبادرت می نمایند. گفتنی است به آندسته از دانش جو یانی که با موفقیت دوره آموزش زبان ولشی را پشت سرگذارند، گواهینامه صلاحیت تدریس زبان ولش در مراکز آموزشی اعطا می گردد.

چهارچوب های قانونی
تا پیش از دهه1990، قانون یا قوانین ویژه آموزش تکمیلی معلمان انگلستان و ولز اعمال نمی گردید. تا اینکه با تصویب قانون ویژه آموزش تکمیلی معلمان طی سال 1993، کلیه مدرسین شاغل در مؤسسات آموزش تکمیلی ملزم به برخورداری از معلومات کافی جهت ارائه دستورالعمل های مناسب آموزشی درمراکز آموزش عالی گردیدند.گفتنی است که این مقررات به خصوص بر استانداردهای سلامت روانی و رفتاری مدرسین تأکید دارد.از جمله قوانین حوزه آموزش معلمان می توان به قوانین مصوب سال1993، اصلاحیه قانون آموزش معلمان مصوب سال 1997 و عمل کرد ماده قانون218 مصوب سال 1998 اشاره نمود. فرآیند نظارتی قوانین مذکور درحوزه آموزش معلمان توسط آژانس آموزش معلمان انگلستان یا شورای ملی آموزش عالی صورت می گیرد. قوانین معیار نیز که بر ضروریات لازم جهت ارائه دوره های آموزش معلمان تأکید دارند، در بخش نامه4مصوب سال 1998 دپارتمان آموزش انگلستان و در بخشنامه 13 مصوب سال 1998 برای حوزه آموزش معلمان ولز لحاظ گردیده است. آژانس ملی آموزش معلمان (TTA) نیز بنا بر قوانین اصلاحات آموزشی عالی مصوب سال1994، تشکیل یافته و عهده دار وظایف ذیل می باشد:
1. ارائه خدمات اطلاع رسانی به دایره ملی آموزش و استخدام وزارت کشور
2. تعیین و تدوین مقررات آموزشی معلمان براساس دستورالعمل های وزارت کشور
3. تشویق و ترغیب شهروندان انگلیسی جهت حضور در دوره های آموزش معلمان
4. تشکیل موسسات معیار و استاندارد ارائه کننده دوره های آموزش معلمان و نظارت برعملکرد مؤسسات مذکور ازطریق برقراری همکاری با وزارت کشور و نظارت بر معیارهای آموزشی مؤسسات آموزش معلمان
5. تعیین وتدوین استراتژی های مشخص آموزشی در جهت توسعه حرفه ای و مداوم معلمان سراسر کشور

لازم به ذکر است که اعضای آژانس ملی آموزش معلمان (TTA) توسط دایره ملی آموزش و استخدام وزارت کشور منصوب می گردند. قانون ویژه آموزش معلمان مصوب سال 1994 و اصلاحیه قانون مذکور مصوب سال 1998 به بازرسین ارشد حوزه آموزش و مدارس کشور اختیار نظارت بر دوره های آموزش معلمان به ویژه دوره های آموزش ضمن خدمت را اعطا می نماید.در انگلستان و ولز عرضه وجذب نیرو های آموزشی توسط آژانس ملی آموزش معلمان (TTA) به صورت مشترک انجام می گیرد. مسؤولیت تأمین بودجه، تأیید اعتبارات آموزشی و نظارت برعمل کرد مؤسسات آموزشی معلمان ولز برعهده شورای بودجه آموزش عالی ولز تحت عنوان (HEFCW) می باشد.
قانون ویژه آموزش معلمان مصوب سال1994 و اصلاحیه قانون مذکور مصوب سال 1998 نیز اختیار نظارت بر دور ه های آموزش معلمان را به بازرسین ارشد حوزه آموزش و مدارس ولز اعطا می نماید.

آموزش اساتید دانشگاهی
از جمله گواهینامه های آموزشی مورد نیاز جهت تدریس در مراکز آموزش عالی کشور انگلستان میتوان به گواهینامه آموزش عالی (FE) و یا گواهینامه آموزش تکمیلی بزرگ سالان اشاره نمود. اکثریت اساتید آموزش عالی به تدریس پاره وقت در مراکز آموزش عالی مبادرت می نمایند. کلیه مدرسین مراکز آموزش عالی انگلستان به طور میانگین از تجربه آموزشی10 ساله پیش از پرداختن به تدریس در مراکز آموزشی عالی برخوردار می باشند.از آن جایی که مدرسین آموزش عالی درکشور انگلستان در زمره کارمندان کشوری محسوب نمی گردند، از این روی در یکی از سطوح شغلی آزاد ( نا محدود ) یا دوره های آموزشی محدود در قالب نظام آموزشی پاره وقت یا تمام وقت استخدام می گردند.

برنامه های آموزشی
از جمله معمول ترین دوره های آموزشی مدرسین مراکز آموزش عالی انگلستان (FE) می توان به دوره آموزش تکمیلی مدرسین مراکز آموزش عالی بزرگ سالان اشاره نمود.
دوره های آموزش تکمیلی مدرسین مراکز آموزش عالی (FE) درانگلستان و ولز طی دوره آموزشی 1 ساله تمام وقت معادل دوره2ساله آموزش پاره وقت معادل170 ساعت آموزشی به دانشجویان ارائه می گردد.کلیه متقاضیان ملزم به گذراندن دوره آموزشی11هفته ای درکالج های آموزش معلمان می باشند دوره های مذکور با هدف افزایش توانایی های تدریس، تقویت مهارت های عملی و ارائه چهارچوب نظری به مدرسین مراکز آموزش عالی طراحی گردیده است. گفتنی است که دوره های مذکور به صورت آموزش ضمن خدمت یا دوره های آموزش شبانه نیز به متقاضیان ارائه می گردد.

نهادهای مرکزی
تا پیش از دهة 1990، مسؤولیت ارائه دوره های آموزش تکمیلی مدرسین دانشگاهی و مؤسسات آموزش تکمیلی برعهده مقامات محلی آموزش عالی قرار داشته و شرایط دوره ها و مشخصه های تربیت مدرسین دانشگاه ها نیز توسط مقامات مذکور تعیین می گردید. این در حالی است که از سال 1999، مسؤولیت نظارت بر اعمال استانداردهای ملی آموزشی به دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان FENTO) ( تفویض گردیده است.گفتنی است که دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان (FENTO) به عنوان نهاد ملی مسئول توسعه کیفیت و ارتقای استانداردهای ملی آموزش تکمیلی اساتید دانشگاهی آغاز به فعالیت نمود.
نهاد مذکوردر زمره80 نهاد ملی آموزشی انگلستان (NTO) محسوب می گردد که در جهت افزایش رقابت مراکز آموزش جهت دستیابی به استانداردهای آموزشی تأسیس گردیده اند. دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان (FENTO) متشکل از شورایی با30 عضو فعال است که اعضای آن از میان کالج های آموزش تکمیلی، حوزه صنایع، دولت و اتحادیه های تجاری انتخاب می گردد.

آموزش حرفه ای معلمان
کلیه معلمان انگلستان و ولز ملزم می باشند که روش های تدریس و برنامه های کاری خود را مورد ارزیابی قرار داده و در دوره های حرفه ای آموزش معلمان (CPD) حضور یابند.
از دپارتمان آموزش انگلستان (DFEE) تحت عنوان نهاد مرکزی آموزش حرفه ای معلمان انگلستان و ولز (CPD) یاد می گردد.دپارتمان مذکور بر افزایش استانداردهای آموزش حرفه ای معلمان،بر تعهد معلمین و بر مرکزیت (CPD) در جهت نوسامانی حرفه معلمی پافشاری می نماید.
بنابر قوانین دپارتمان آموزش انگلستان (DFEE) درآموزش حرفه ای معلمان نیازمندیهای معلمان، اولویت های آموزشی مدارس و اولویت های استراتژیک ملی مد نظر قرارگرفته و از محل بودجه عمومی تامین اعتبارمی گردند.ازجمله دیگردوره های آموزش حرفه ای معلمان می توان به آموزش حرفه ای معلمان ناظر (NPQH) اشاره نمود.به عبارت دیگر در دوره های آموزشی مذکور، آندسته از معلمینی که قبلا از تجربه مفیدی درحوزه آموزش برخوردار بوده اند تحت آموزش قرار می گیرند. طبق قانون مصوب سال1997و قانون اصلاحیه مصوب سال2000 ویژه آموزش عالی و آموزش معلمان کشورانگلستان، وزارت کشور به اعطای مجوز وضع مقررات آموزشی برای آندسته از معلمینی که به عنوان معلمان ناظر فعالیت داشته اند، مبادرت مینماید. طبق مقررات مذکور، کلیه معلمین متقاضی فعالیت در حوزه نظارت آموزشی می بایستی از گواهینامه ملی معلمان ناظر برخوردار باشند. دوره های آموزش حرفه ای معلمان ناظر با عنوان (LPSH) نیز ویژه آندسته از معلمان ناظری است که از حداقل 3سال تجربه کاری در حوزه سمت نظارتی برخوردار باشند.
ازمورخه می سال 1989کلیه موسسات آموزش معلمان مقاطع ابتدایی و متوسطه به ارائه چشم اندازهای شغلی و اطلاعاتی درخصوص نقاط قوت و اولویت های آموزش حرفه ای معلمان ملزم گردیده اند.


نهادهای مرکزی
از آنجائیکه نهاد اداری واحدی که مسؤولیت ارائه و نظارت بر آموزش حرفه ای معلمان (CPD) انگلستان را برعهده داشته باشد، تشکیل نیافته است، از این روی وظیفه مذکور توسط نهادها و افرادی به شرح ذیل صورت می گیرد:
1- دپارتمان آموزش انگلستان ( DFEE) و دایره ملی آموزش ولز
2- مقامات ملی آموزش (LEA)
3- معلمان ناظر
4- نهادهای اداره کننده مدارس کشور
دپارتمان آموزش انگلستان (DFEE) و دایره ملی آموزش ولز تا حدود50 درصد از هزینه های مربوط به آموزش حرفه ای معلمان (CPD) را تامین اعتبارمی نمایند.
بودجه مذکور به مقامات محلی آموزش انگلستان (LEA) اعطا می گردد. ساختار، قوانین و خط مشی برنامه های آموزش حرفه ای معلمان به طور سالانه تعیین شده و در بخشنامه شماره16 مصوب سال 1999 دپارتمان آموزش انگلستان و بخش نامه دایره آموزش ولز انتشار می یابد.
مفاد بخش نامه های مذکور به مدارس، مقامات محلی آموزش انگلستان (LEA) و آژانس آموزش معلمان (TTA) به عنوان صندوق مالی آموزش حرفه ای معلمان ابلاغ می گردد.
طی سال های اخیر در نظام آموزش حرفه ای معلمان انگلستان و ولز (CPD) از سیستم بررسی پیشنهادات آموزشی بهره برداری می گردد. طبق سیستم مذکور، مراکز آموزش حرفه ای معلمان به ارائه پیشنهاداتی در خصوص آموزش حرفه ای معلمان مبادرت می نمایند.
گفتنی است که پیشنهادات مذکور هر3سال یک بار ارائه می گردد.دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) توسط مراکز آموزش عالی، دوایر محلی آموزش (LEA) و آژانس ملی آموزش معلمان انگلستان برگزار می گردد.زمانی که دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) همزمان با سال تحصیلی به معلمین ارائه گردد، مدیریت کلاس های آموزشی به معلمان جایگزین واجد شرایط(معلمان ذخیره) تفویض می گردد. گفتنی است که هزینه استخدام معلمان ذخیره توسط خود مدارس پرداخت می گردد. آن دسته از دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) نیزکه ویژه معلمان زبان های خارجی است، در کشورهای خارجی برگزار می گردد.
علاوه بر این، تعدادی از معلمین نیز از کشورهای دیگر بازدیدهای مطالعاتی به عمل می آورند تا از این طریق با بررسی سیستم های آموزشی دیگر کشورها، از مدل های جایگزینی در مدیریت و اداره کلاس های درسی بهره مند گردند. چنین بازدیدهایی به صورت دو جانبه توسط هیئت مرکزی آموزش انگلستان و دایره بین المللی آموزش معلمان به عمل می آید.
طبق قوانین دایره بین المللی آموزش و هیئت مرکزی آموزش انگلستان با سرمایه گذاری آموزشی بالغ بر6میلیون پوند طی سال های2003-2001، تعداد5 هزار معلم انگلیسی تبار از امکان بازدیدو برقراری تبادل افکار با مدارس سایر کشورها برخوردار می گردند.

ارزشیابی تحصیلی
دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) در انگلستان و ولز، معلمان کلیه مقاطع آموزش حرفه ای از دوره های کوتاه مدت تا دور های آموزش عالی را تحت پوشش قرار می دهد. در نظام آموزش معلمان انگلستان، سیستم ملی خاصی جهت ارزیابی دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) وجود ندارد و این در حالی است که مقررات دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) توسط نهادهای محلی آموزش، (LFA) دایره نظارت بر استانداردهای آموزشی معلمان انگلستان (OFSTED) هیئت ارشد نظارت برحوزه آموزش و تربیت معلمان ولز به مورد اجرا گزارده می شود.
هیئت دولت انگلستان نیز با اعطای بورسیه های تحقیقاتی و بودجه آموزشی به آموزش معلمان در مقیاس کوچک، از دوره های آموزش حرفه ای معلمان حمایت به عمل می آورد.
از جمله چنین حمایتهایی می توان به تشکیل صندوق های مالی آموزش حرفه ای معلمان طی سال 2000 اشاره نمود. گفتنی است که عمل کرد صندوق های مذکور توسط دپارتمان آموزش انگلستان (DFET) مورد ارزیابی و نظارت قرار می گیرد.طی سالهای اخیر، دولت انگلستان سیستم مالی جدیدی در پرداخت حق الزحمه مدرسین حرفه ای تعیین نموده که بر مبنای ارزیابی عمل کرد آموزشی و اخلاقی معلمان و برخورداری از استانداردهای ملی آموزش در سطح آستانه طراحی گردیده است. معلمین مشمول شرایط مذکور از حقوق اضافه بالغ بر4000- 2000 پوند برخوردار می گردند. گفتنی است که قانون فوق منحصرا شامل آندسته از معلمینی می گردد که علاوه بر برخورداری از مدارج علمی بالا از تجربه آموزشی وحداقل سابقه تدریس به مدت7 سال برخوردار باشند.لازم به ذکر است که کلیه معلمین واجد شرایط تحت ارزیابی های آستانه عمل کرد های آموزشی قرار می گیرند. مسؤولیت ارزیابی معلمان حرفه ای انگلستان براساس راهبردهای ملی برعهده هیئت نظارت معلمین و معلمین ناظر بر عمل کرد مراکز آموزشی کشور می باشد. گفتنی است که در ساختار هیئت نظارتی، معلمین ناظر خارجی (غیرانگلیسی) نیز حضور دارند تا صحت و وجه اعتبار تصمیمات و ارزیابی های به عمل آمده با حداکثر دقت و ظرافت صورت گیرد.ازجمله مهم ترین فاکتورهای مدنظر در ارزیابی های فوق می توان به ارزیابی دانش حرفه ای معلمین، مهارت در تدریس و ارزیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و دانش جو یان اشاره نمود.

پذیرش تحصیلی
در نظام آموزشی انگلستان، کلیه معلمان قادر می باشند در هر زمانی از مسیر شغلی خود در دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) حضور یابند. دسترسی به دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) به ماهیت فعالیت ها بستگی دارد. به عنوان مثال در حالی که ممکن است برخی معلمان در عمده فعالیت های آموزشی حرفه ای معلمان حضور یابند، برخی نیز ممکن است در حوزه مرتبط با نقش یا مسؤولیت خود تحت آموزش قرار گیرند.گفتنی است که در دوره های آموزش حرفه ای معلمان (CPD) شرایط لازم حداقلی وجود ندارد، به نحویکه مشارکت در حوزه آموزش معلمان به نیازهای حرفه ای معلمین مربوطه و منابع موجود مدارس در برآورده نمودن نیازهای مذکور بستگی دارد. مشارکت ها از چند ساعت تا چند روز و مطالعات تمام وقت یا پاره وقت در طول یک دوره آمادگی دراز مدت متغییر است. کلیه مراکز آموزش معلمان به تعیین نیازهای آموزش حرفه ای معلمان (CPD) در چارچوب مقررات دولتی مبادرت می نمایند. 
نیازهای مذکور از مصاحبات آموزشی شخصی معلمین تا تربیت گروه هایی از معلمین و اعمال تغییرات مدیریتی لازم جهت توسعه مراکز آموزشی را شامل می گردد. آموزش حرفه ای معلمان (CPD) ، محدوده وسیعی از فعالیت های آموزش معلمان را در بر می گیرد.
این واژه ممکن است به کادر آموزشی و معلمان مدارس یا مجموعه ای از نشست ها و ملاقات معلمان چندین مرکز آموزشی محدود گردد. این واژه هم چنین فعالیت هایی نظیر تدریس گروهی را نیز شامل می گردد. معلمان مقاطع مختلف آموزشی کشور انگلستان هم چنین با حضور در دور ه های آموزش عالی (کارشناسی-کارشناسی ارشد و دکتری) از دوره های آموزش حرفه ای برخوردار می گردند.

آموزش حرفه ای اساتید دانشگاهی
باوجودیکه هیچ گونه الزام قانونی برای مدرسین آموزش تکمیلی کشور انگلستان در جهت گذراندن دوره های آموزش معلمان انگلستان وجود ندارد، با این حال کلیه مدرسین ملزم به گذراندن دوره های تکمیلی آموزش معلمان وحضور در کنفرانس های ملی آموزش معلمان می باشند.

نهادهای مرکزی
درحالیکه مسؤولیت نظارت بر آموزش حرفه ای معلمان (CPD) برعهده موسسات آموزش تکمیلی و مسوولیت نظارت برمراکز آموزش بزرگ سالان برعهده نهادهای محلی آموزش (EA) است، دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان (FENTO) نیز مسؤولیت ارتقاء کیفیت و بهبود استانداردهای ملی در کلیه جنبه های آموزشی واخلاقی مدرسین آموزش تکمیلی من جمله آموزش حرفه ای پیوسته را برعهده دارد. دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان (FEDA) هم چنین در جهت افزایش اثر بخشی و کارآیی دوره های آموزش تکمیلی فعالیت می نماید. از جمله سایر مسؤولیت های دایره مذکور می توان به مدیریت و نظارت بر عمل کرد کادر ارشد کالج های آموزش معلمان، سازمان دهی کنفرانس هایی در خصوص آموزش معلمان و ارائه خدمات مشاوره به معلمین اشاره نمود. از جمله دیگر فعالیتهای دایره ملی آموزش تکمیلی انگلستان می توان به تاسیس انجمن مدرسین آموزش عالی با عنوان (ILT) در ژوئن سال 1994 اشاره نمود. از جمله مهم ترین وظایف موسسه مذکور می توان به تقویت و بهبود ساختار آموزش عالی، ارتقاء کیفیت دوره های آموزش عالی و تعیین استانداردهای آموزش حرفه ای در حوزه آموزش عالی اشاره نمود. از جمله نهادهای مرکزی که در راستای بهبود آموزش حرفه ای مدرسین آموزش عالی فعالیت دارند می توان به مراکز ذیل اشاره نمود:
1. آژانس ملی حمایت از کادر و مدرسین مراکز آموزش عالی و دانشگاه های انگلستان با عنوان (UCOSDA) که در گذشته تحت نظارت انجمن معاونین و مدیران دانشگاه های انگلستان (CVCP) و کمیته دایمی روسای مراکز آموزش عالی (SCPO) فعالیت می نمود. در حال حاضر این سازمان به ارائه مشاوره های تخصصی به دانشگاه های عضو و ارزیابی عمل کرد کارکنان و مدرسین مراکز آموزش عالی انگلستان مبادرت نموده و به عنوان نهاد آموزش ملی (NTO) در حوزه آموزش عالی به همکاری با انجمن مدرسین عالی (ILT) مبادرت می نماید.
2. انجمن حمایت از توسعه آموزش عالی (STDA) که انجمن حرفه ای کادر آموزش عالی کشور انگلستان محسوب می گردد. انجمن مذکور درجهت تایید اعتبار آموزش حرفه ای مدرسین و کادر آموزش عالی و توسعه برنامه های ویژه مدرسین جدید آموزش عالی فعالیت می نماید.مطابق قانون مصوب سال 1977 دپارتمان آموزش انگلستان (DFEE) کلیه موسسات و مراکز آموزش عالی انگلستان و ولز ملزم به برگزاری دوره های آموزش حرفه ای معلمان برای کلیه مدرسین و کادر آموزش مراکز آموزش عالی کشور می باشند.

پذیرش تحصیلی
به جز دوره های آموزش تکمیلی معلمان که به اخذ مدارک عالی آموزشی منتهی می گردد شرایط پذیرش رسمی، وجود ندارد. به عبارت دیگر شرایط پذیرش مدرسین موسسات آموزش تکمیلی در انگلستان و ولز بنابر دانشگاههای مختلف و رای هیئت های مدیره مراکز آموزش عالی متفاوت می باشد. این درحالی است که طی سال های اخیر با بازدیدهایی از مراکز آموزشی سایر کشورها مدل های جایگزینی در شرایط پذیرش مدرسین مراکز آموزش عالی انگلستان فراهم آمده است. چنین بازدید هایی، به صورت دو جانبه، از طریق هیئت مرکزی همکاریهای آموزشی انگلستان با هیئت های آموزشی سایر کشورها و یا از طریق الگوبرداری از برنامه های آموزش اتحادیه اروپا من جمله LINGUA,AIRON و ERISMW صورت می گیرد. به طور کلی می توان گفت که در انگلستان و ولز شرایط پذیرش عمومی در خصوص دوره های آموزش حرفه ای معلمان وجود ندارد.

آموزش ضمن خدمت

اهداف آموزشی
ازجمله مهم ترین اهداف برگزاری دوره های آموزش فشرده ضمن خدمت میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- حضور کلیه کارمندان و صنعتگران کشور در فعالیت های آموزشی تا سال 1996
2- نائل آمدن حداقل50% از نیروی استخدامی کشور به صلاحیت حرفه ای عمومی NVQ سطح 3 یا معادل تحصیلی آن تا سال 2000
3- جذب حداقل50درصدازسازمانها و نهادهای برخوردار ازحداقل200 کارمند در جهت سرمایه گذاری درحوزه آموزش و توسعه و ارزیابی استراتژی های آموزشی تا سال 1996
آموزش معلمان در انگلستان 
آموزش معلمان در آمریکا

● مترجم: کامبیز - پارتازیان 

آموزش معلمین ابتدایی
شرایط آموزش و کسب گواهی نامه معلمین ابتدایی ( دبستان )و کودکستان ( مهد کودک) از طریق دولتهای ایالتی تعیین می گردد که نیاز به امتحانات ورودی قبل از ورود به آموزش معلم ارجحیت داشته و مجدداً آموزش معلمی از قبل از کسب گواهی نامه تکمیل نمایند. درپنج ایالت امتحان برگزار نمی گردد و در دوازده ایالت تنها ارزیابی جزئی از مهارت ها به عمل می آید.در سی و هشت ایالت نیاز به تکمیل برنامه تحصیلات تعیین شده در سطح دوره لیسانس به منظور کسب گواهی نامه و تکمیل رضایت بخش دوره عملی می باشد.
تحصیلات دوره لیسانس باید در یک مؤسسه رسمی در 47 ا یا لت و در مؤسسه مورد تأیید ایالت در سه مرحله دیگر تکمیل گردد.اولین گواهی نامه آموزشی، مدرک لیسانس همراه با کسب گواهی نامه می باشد. اغلب بیشتر ایالتها سطوح تکمیلی کسب گواهی نامه ای که مبنی بر تجربه و آموزش اضافی باشد را پیشنهاد می نمایند و بسیاری از معلمین در این سطح مدرک فوق لیسانس را دریافت می نمایند. تکمیل و تداوم آموزش حرفه ای به منظور حفظ گواهی نامه در 42 ایالت ضروری و لازم می باشد.

آموزش معلمین متوسطه
شرایط آموزش و کسب گواهی نامه معلمین متوسطه از طریق هر ایالتی تعیین می گردد که نیاز و الزام به امتحانات ورودی قبل از ورود به آموزش معلم ارجحیت داشته و مجدداً آموزش معلمی را قبل از کسب گواهی نامه تکمیل نمایند. در5 ایالت الزام به امتحان وجود ندارد و در 12 ایالت تنها ارزیابی جزئی از مهارتها به عمل می آید. و 19 ایالت الزام به یک دوره کارشناسی است که تمرکز اصلی اش بر روی رشته ای است که آموخته می شود و در 25 ایالت تمرکز جزئی بر روی آموزش و یا الگوی دیگری از دوره های مربوطه ضروری و لازم می باشد.همچنین در 38 ایالت تکمیل و اتمام موفقیت آمیز دوره نظارت عملی ضروری میباشد.تحصیلات دوره لیسانس باید در یک مؤسسه رسمی در 47 ایالت و در مؤسسه مورد تأیید ایالت در سه سطح دیگر تکمیل گردیده شود. اولین گواهی نامه آموزشی مدرک لیسانس همراه با کسب گواهی نامه و جواز می باشد. اغلب ایالتها سطوح تکمیلی کسب گواهی نامه ای که مبنی بر تجربه و آموزش اضافی و بیشتر باشد را پیشنهاد مینماید وبیشتر معلمین این دوره حداقل مدرک فوق لیسانس را دریافت می دارند. تکمیل و تداوم آموزش حرفه ای در 42 ایالت به منظور حفظ جواز و گواهی نامه ضروری و لازم می باشد.

آموزش معلمین استثنایی
معلمین آموزش ویژه دراغلب ایالتها تحت برنامه های ویژه ومشخص شده درسطح کارشناسی وسطح کارشناسی ارشد آموزش داده می شوند و همچنین بطور جداگانه تأیید و آموزش داده می شوند.
47 ایالت چنین معلمینی را مطابق با تخصص خاص و ویژه ای که آنها کسب و تجربه کرده اند برای مثال آموزش ناشنوایان، آموزش نابینایان و آموزش معلولینی که برای کار و حرکت آموزش داده می شوند، تأیید و تصدیق مینماید.درحالیکه حداقل نیاز و شرط آکادمیک مدرک کارشناسی درارتباط با آموزش ویژه یا رشته ای مربوط به آن (مانند روانشناسی پرورشی) میباشد، هدف چنین تصرف و دارائی معلم مدرک فوق لیسانس می باشد.پرسنل ویژه آموزش ندیده باید دراغلب ایالتهای آمریکا تأییدکردند؛این استثنائات شامل مدیران مدرسه،رؤسای مدرسه(مشاوران)،پرسنل بهداشت مدرسه(روانشناسان،پرستاران)، کتابداران مدرسه و موارد دیگر میباشد.دربیشتر این رده بندیهای حرفه ای مدرک فوق لیسانس یا بالاتر برای اولین گواهی ضروری و لازم می باشد.مدیران مدرسه، بویژه مدیران(ناظمان) و ناظران معمولاً به کسب گواهی نامه معلمی ملزم می گردند.

آموزش اساتیددانشگاهی
قانون ایالت با درنظر گرفتن شرایط هیأت علمی در آموزش متوسطه تکمیلی متفاوت می باشد
مسؤولیت تعیین و مشخص کردن استانداردها و شرایط مراتب هیأت علمی و استخدام و تشویق و ارتقاء هیأت علمی بر عهده مؤسسه خاص و هیأت علمی، اداره یا مدرسه درون یک مؤسسه می باشد.شرایطی که مؤسسات تعیین می نمایند، مطابق با سطحی که هیأت علمی جهت آموزش تعیین شده اند و مطابق با موضوع رشته آموزش داده شده، خواه تحقیق و پژوهش اعمال شده باشد یا نشده باشد، خواه گواهی نامه حرفه ای یا صلاحیت مورد نیاز باشد یا نباشد و خواه طول دوره تمام وقت یا نیمه وقت باشد یا نباشد، ممکن است متفاوت باشد.همچنین مؤسسات رسمی از هرگونه استاندارهای هیأت علمی که از طریق مؤسسه رسمی منطقه ای تعیین شده باشند پیروی می نمایند چرا که آنها ملزم و مطیع هر گونه استانداری از جانب انجمن می باشند که برنامه های یک رشته خاص ویژه را تأیید و تصدیق می نماید.هیأت علمی آموزش دانشگاهی بطور کلی و همگانی برای کسب تخصصهای لازم و شرایط و صلاحیتهای آموزش، اجراء تحقیق و پژوهش و مشاور در رشته حرفه ای خاص خودشان، پیش بینی شده اند.

مدرک مورد نیازجهت تدریس در سطوح مختلف آموزشی
پیش دبستانی: حداقل مدرک کاردانی
سطح اول : حداقل مدرک کارشناسی و در بیشتر موارد گذراندن در یک یا در سال برنامه های آموزشی برای شغل معلمی
سطح دوم : حداقل مدرک کارشناسی و در بیشتر موارد گذراندن در یک یا در سال برنامه های آموزشی برای شغل معلمی
سطح سوم: مقطع دکتری

حقوق و مزایای معلمین

نسبت دریافتی حقوق
طبق آمار سال1995،برای معلمان مدارس دولتی میانگین حقوق سالانه در حدود 37400 دلار است.طبق آمار سال1992،برای کلیه معلمان از سطح پیش دبستانی تا دبیرستان و مدارس دولتی وخصوصی با مدرک لیسانس میانگین حقوق دریافتی سالانه در حدود 38500 دلار است.

نسبت افزایش حقوق
حقوق معلمان معمولاً بر اساس آموزش و تجربه افزایش پیدا می یابد.علاوه بر این از سال 1981 تا سال 1995 حدود 20 درصد و برای معلمان تازه کار با توجه به تورم، از سال 1980 تا سال 1995 حدود 24 درصد افزایش حقوق مد نظر قرار گرفته است.

مدت زمان تدریس به تفکیک دوره
ابتدایی : 33 ساعت + 12 ساعت کار فوق العاده قبل یا بعد از مدرسه
مقدماتی متوسطه : 33 ساعت + 12 ساعت کار فوق العاده قبل یا بعد از مدرسه
تکمیلی متوسطه : 33 ساعت + 12 ساعت کار فوق العاده قبل یا بعد از مدرسهآموزش معلمین پیش‌دبستانی و ابتدایی
مطابق برنامه LOGSE مربیان و معلمین مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی ملزم به برخورداری ازمدرک دانشگاهی می‌باشند. گفتنیست که علاوه برمدرک دانشگاهی، افرادبرخوردار ازمدارک دیگر حرفه‌ای نظیر فارغ‌التحصیلان مدارس پرستاری و یا آموزشی ابتدایی وآموزشهای حرفه‌ای نیزازمجوزتدریس درمراکزآموزشی مذکور برخوردار می‌باشند.

تاریخچه
تاریخچه قوانین دولتی آموزش معلمان پیش‌دبستانی و ابتدایی در اسپانیا به دوره اولیه پایه‌گذاری سیستم آموزشی در کشور باز می‌گردد. بطور دقیق‌تر می‌توان گفت که قوانین سیستم آموزشی معلمان مقاطع ابتدایی از قرن نوزدهم به مورد اجراء گذارده شد. پس از تأسیس نخستین مرکز آموزش معلمان طی سال 1839 با عنوان (Escueta Normal de Maestros) این مدارس از رشد چشمگیری طی قرن 20 برخوردار گردیده و به ارائه مدل آموزشی خاصی به گروههای کثیری از معلمان اسپانیایی تا سال 1970میلادی پرداختند. در آن اثنا، مطابق با برنامه فرآیند عمومی آموزش (LGE) فرآیند تکمیل دوره‌های آموزش معلمان در دانشگاهها مورد بررسی قرار گرفت. پس ازسال 1970دانشگاهها (Escuetas) به آموزش عمومی معلمین پرداخته و جانشین مراکز آموزش معلمان گردیدند. در این راستا، با توجه به رشد سطح آموزش مقدماتی معلمین،‌ ضرورت ارائه آموزش‌های عمومی و مقدماتی (EGB) به معلمان مقطع آموزشی ابتدایی نیز ضروری گردید. مطابق برنامه LGE معلمان آموزش ابتدایی و پیش‌دبستانی ملزم به برخورداری از مدرک و گواهی‌نامه مهندسی فنی و یا معماری و گذراندن دوره 3 ساله آموزش عالی می‌باشند. چارچوب اصلی دروس آموزش معلمین ابتدایی مطابق برنامه (LGE) که طی دهه 70 پیش‌بینی گردید بر دروس علوم ابتدایی و پیش‌دبستانی، علوم انسانی، فلسفه و آموزش تخصصی تمرکز بیشتری می‌گردد. با توسعه سیاستهای آموزشی مطابق برنامه LOGSE طی سال 1990، ساختار آموزش معلمان ابتدایی اصلاح گردید. به طور کلی می توان گفت که تاریخچه وضع قوانین آموزش معلمان در نظام آموزشی اسپانیا به قرن 18 میلادی باز می‌گردد. پس از اعمال اصلاحات مداوم در حوزه آموزش کشور، نخستین مرکز آموزش معلمان کشور با عنوان "میلستوس" طی سال 1839 تأسیس شد. مرکز آموزش معلمان میلیستوس به‌عنوان مدل آموزشی نظام آموزش اسپانیا عملاً تا سال 1970 تداوم یافت. این درحالی آست که درسال1970 مطابق قوانین آموزش اسپانیا (LGE) مسؤولیت برگزاری و نظارت بر دوره‌های آموزش معلمان پیش دبستانی وابتدایی به دانشگاه‌های کشور محول گردید.
طبق قانون مصوب1970،مراکز جدیدی تحت عنوان مراکز آموزش مقدماتی معلمان " EGB " جایگزین سیستم پیشین آ‌موزش معلمان در دانشکده‌ها گردید. هدف از تشگیل چنین مراکزی بالا بردن سطح آ‌موزش معلمان پیش دبستانی و تقویت ساختار آموزش مقدماتی معلمان (EGB) بود. چهارچوب سیاست‌های آموزشی دهه 70، بر تخصص معلمان مقاطع آموزش ابتدایی و پیش‌دبستانی در تدریس دروس آموزشی متمرکز بود. این در حالی است که طی اصلاحات آموزشی دهه 1990، تعریف جدیدی از آموزش مقدماتی معلمان ارائه گردید. به عبارت دیگر ساختار آموزش مقدماتی معلمان از نظر سازماندهی و محتوا بازسازی گردید. هدف از اعمال چنین اصلاحاتی منطبق ساختن نیازهای آموزش معلمان با نیازهای آموزشی کشور بود. از جمله قوانین اصلاحی آموزشی می‌توان به لزوم برخورداری کلیه معلمان مقاطع آموزش ایتدایی و پیش دبستانی از مدرک "میسترو " اشاره نمود.قوانین ویژه معلمین واجد شرایط تدریس در مقاطع پیش دبستانی که از تحصیلات دانشگاهی برخوردار نمی‌باشند،دراساسنامه آموزش کشور اسپانیا لحاظ گردیده است. شیوه ارائه مدرک آموزشی" میسترو " که جهت تدریس به خردسالان و دانش‌آموزان مقطع پیش‌دبستانی توسط شورای سلطنتی اسپانیا به معاونین اعطا‌ می‌گردد در سال 1991 تغییر یافته و فهرست تخصص‌ها و مهارت‌های عمومی معلمان مقطع آموزشی مذکور در اساس‌نامه آموزشی اتخاذ گردید.

دوره‌های آموزشی
آموزش معلمین مراکز پیش دبستانی و ابتدایی در دانشگاههای آموزش معلمان (Escueals) طی یک مرحله آموزشی 3 ساله صورت می‌گیرد. در حال حاضر طی دوره‌های آموزش معلمین مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی 7 تخصصی آموزش ابتدایی و نحوه تعلیم آن، زبان خارجی (انگلیسی و فرانسوی)، آموزش جسمانی، آموزش موسیقی، آموزش تخصصی و آموزشهای سمعی و بصری (گفتاری و شنیداری) به دانشجویان ارائه می‌گردد. قوانین مشترکی در کلیه دانشگاههای آموزش معلمان در خصوص برنامه‌های آموزش معلمین مرکز پیش‌دبستانی و ابتدایی وجود دارد. به نحویکه دوره‌های تحصیلی کلیه رشته‌های این مقطع بر حداقل 180 روز آموزشی بالغ می‌گردد. زمان کلاسی نیز بر20 تا 30 ساعت در هفته به علاوه دروس عملی مشتمل می‌گردد. طبق قوانین مذکور، تحت هیچ شرایطی مدت زمان کلاس (دروس تئوری) از 15 ساعت در هفته تجاوز نمی‌نماید. این قوانین همچنین به ارائه ساختارهایی برای دانشگاههای آموزش معلمان ابتدایی (Escueals)
منتهی می‌گردد که بر سری موضوعات مرتبط با آموزش ابتدایی و مباحث روانی تعلیمی، تئوری آموزش عمومی، مؤسسات آموزش پیش‌دبستانی و ابتدایی و نوع سازماندهی این مراکز، روانشناسی آموزشی و بهبود سن تحصیل، آموزش جامعه شناسی، تئوری آموزش کوتاه مدت و مؤسسات ارائه کننده این قبیل آموزش‌ها، به کارگیری تکنولوژیهای جدید در آموزش و برخورداری از آموزش عملی و مناسب درقالب حداقل320 ساعت آموزش مشتمل می‌گردد.

چارچوبهای قانونی
قوانین ویژه معلمین واجدشرایط تدریس در مقاطع پیش دبستانی که ازتحصیلات دانشگاهی برخوردار نمی‌باشند. دراساسنامه آموزش کشور اسپانیا قید گردیده است. شیوه ارائه مدرک آموزشی" میسترو " که جهت تدریس به خردسالان و دانش‌آموزان مقطع پیش‌دبستانی توسط شورای سلطنتی اسپانیا به معاونین اعطا‌ می‌گردد در سال 1991 تغییر یافته و فهرست تخصص‌ها و مهارت‌های عمومی که معلمان مقطع آموزشی مذکور در اساس‌نامه آموزشی اتخاذ گردید.از جمله مهمترین چارچوب‌های قانونی ویژه مراکز آموزش پیش‌دبستانی و ابتدایی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1- برنامه LOGSE در خصوص ساختار و گواهینامه‌های معلمین آموزش ابتدایی.
2- حکم سلطنتی مصوب سال 1991 در خصوص مدارک مورد نیاز معلمین مراکز پیش دبستانی و ابتدایی.

نهادهای مرکزی
دولت اسپانیا به دانشگاهها در ارائه مدارک معتبر و اجرای قوانین کلی تحصیلی، توصیه‌ها و مشاوره‌هایی ارائه می‌نماید.مسوولیت ارزیابی واعتباربخشی مدارک تحصیلی معلمین مقطع ابتدایی نیزبرعهده شوراهای دانشگاهی است. بر این مبنا قوانین و مدارک دانشگاههای خصوصی نیز که به ارائه مدارک مختلفی منتهی می‌گردد از طریق شوراهای دانشگاهی ارزیابی و سنجش می‌گردد. آموزش معلمین سطوح پیش‌دبستانی و ابتدایی در دانشگاههای آموزش معلمین (Escueals) ، دانشکده‌های آموزش معلمان و مؤسسات غیررسمی آموزش معلمان صورت می‌گیرد. دانشگاههای آموزش معلمان (Escuelas) و مؤسسات آموزش معلمان به صورت مشترک به آموزش معلمان ابتدایی و بصورت منظم و در ارتباط با یکدیگر می‌پردازند. این قبیل ارتباطات به گونه‌ای است که مراکز مذکور حتی در تشکیل جلسات دروس عملی و دوره تحصیلی و معیارهای استخدام کادر آموزشی (اساتید) به مشارکت با یکدیگر مبادرت می‌نمایند.

ارزیابی تحصیلی
ارزیابی دانش‌جویان دوره‌های آموزش معلمان در سطح دانشگاه بر عهده دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی مربوطه می‌باشد. به کلیه دانش‌جویانی که موفق به گذراندن دوره‌های آموزش معلمان در دانشکده ملی آموزش معلمان اسپانیا گردند. مدرک علمی "میسترو" در رشته‌ی تخصصی مربوطه اعطا می‌گردد.

پذیرش تحصیلی
از جمله پیش نیازهای دانشگاهی آموزش معلمین مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی (Escueals) و یا مؤسسات آموزش معلمان می‌توان به قبولی در آزمون تعیین سطح دانشگاهی (COU) قبولی در آزمون سال دوم مراکز پیش دانشگاهی، گذراندن آموزش حرفه‌ای و تخصصی سطح Fpll ، سطح پیشرفته آموزش حرفه‌ای و مدارک معادل موارد مذکور اشاره نمود. علاوه بر این افراد برخوردار از مدرک تکنسین تخصصی و یا تکنسین حرفه‌ای در رشته‌های تخصصی از مجوز ثبت‌نام به طور مستقیم در این دانشگاهها برخوردار می‌باشند که بر 30 درصد از کل افراد ثبت‌نامی مشتمل می‌گردد.

استخدام معلمین
مسؤولیت استخدام معلمین مقاطع آموزش ابتدایی و پیش دبستانی در کشور اسپانیا بر عهده دانشکده ملی آموزش معلمان Scholas universitias و مراکز آموزش معلمان مقاطع آموزش پیش دبستانی و ابتدایی است.

آموزش معلمین مقطع متوسطه

تاریخچه
در مقابل رویه‌های ایجاد شده برای معلمین مقاطع آموزش پیش دبستانی و ابتدایی، معلمین آموزش متوسطه عموماًًًًً در دانشگاه‌ها تحصیل می‌نمودند. از این روی، معلمین این سطح به صورت اختیاری تحصیل درمدارس و مراکز عالی آموزش معلمان مبادرت می نمودند. طی سال 1970 و با وضع برنامه LGE رویه فوق تغییر یافته و آموزش معلمین مراکز متوسطه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اجباری گردید. تا پیش از سال 1970، مطابق برنامه LGE برای معلمان درحوزه‌های مختلف آموزش متوسطه درجاتی پیش‌بینی شده بود که آنها قادر به اخذ مدارک لینکشادو، مهندسی یا معماری، مدارک BUP و COU ودیگر انواع گواهی‌نامه‌های آموزش حرفه‌ای، مرتبط با موضوعات دروس تدریسی خود بودند. معلمین آموزش حرفه‌ای مشتمل برآموزش عملی و نظری (FPI و PII) نیز ملزم به برخورداری از مدرک مهندسی فنی یا درجه معماری فنی می‌باشند. اساتید آموزش فنی و رشته‌های سطوح FPI نیز ملزم به برخورداری از گواهی‌نامه FPII می‌باشند. علاوه براین، معلمان نیازمند آموزش‌های تعلیمی می‌باشند. که به کسب آن در مؤسسات علوم آموزشی مبادرت می‌نمایند. با اتمام این مرحله معلمین به احراز مدرک شایستگی تعلمیی (CAP) نائل می‌آیند. گفتنی است که دانشجویان برخوردار از آموزش‌های ویژه دانشگاهی و افراد برخوردار از تجربه تدریس، از گذراندن این مرحله معاف می‌باشند. لازم به ذکر است که درچنین آموزش‌هایی نیاز به اساتید کارگاهی و کارگاه‌های آموزشی نیست. با اجرای برنامه LOGSE ، طی سال1990، 2 گروه آموزشی در این سطح آموزشی ایجاد گردید. طی سطح اول آموزش معلمین برخوردار از مدرک لینکشادو، مهندسی یا معماری از امکان تدریس در مدارس متوسطه، مراکز پیش دانشگاهی یا آموزش حرفه‌ای برخوردار می‌باشند. مطابق سطح دوم آموزش معلمین برخوردار از گواهی‌نامه معمار فنی یا مهندسی فنی، از مجوز تدریس در مراکز آموزش حرفه‌ای و تخصصی متوسطه و پیش دانشگاهی برخوردار می‌گردید. این در حالی است که در سیستم سابق آموزشی از گروه‌های معلمین آموزش فنی و حرفه‌ای، توسط معلمین الزامی است. گفتنی است که این گواهی‌نامه پس از گذراندن آموزش فنون تعلیمی به فارغ التحصیلان ارائه می‌گردد. گفتنی است که معلمین برخوردار از مدرک استادی یا لینکشادو و معلمین دارای تخصص‌هایی در زمینه‌های روانشناسی، تعلیمی و تکنولوژی معلمینی برخوردار از20 سال تجربه تحصیل در مدارس عمومی وخصوصی، گذراندن از این نوع آموزش‌ها معاف می‌باشند.

قوانین آموزشی
چهارچوب قانونی آموزش مقدماتی معلمان کشور اسپانیا طبق قانون اصلاحات دانشگاه ( LRU ) مصوب سال 1983 و قوانین بعدی تعیین گردید. قوانین مربوط به آموزش تخصصی معلمان در سال 1995 تصویب گردیده و برنامه‌ها‌ی درسی و شرایط پذیرش مدرسین به واسطه تصویب قانون 1996 طراحی گردید.قوانین عمومی آموزش معلمان مصوب 1970 در زمره قوانین اصلی مقطع آموزش معلمان قرار داشته و هم‌چنان قابل اجرا است. از جمله مهم‌ترین چارچوب‌های قانونی ویژه آموزش معلمین مقطع متوسطه می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1- برنامه LOGSE در خصوص آموزش معلمین مقطع متوسطه در سطوح غیر دانشگاهی.
2- قانون مصوب سال1983درخصوص تدوین فرآیند آموزش دانشگاهی معلمین مقطع متوسطه (LRU).
3- قانون مصوب سال 1970درخصوص فرآیند عمومی آموزش (LGE).

دوره های آموزشی
معلمین مقطع متوسطه، نیازمند برخورداری از مدرک آموزش حرفه‌ای و تخصصی درقالب 16 تخصص سازماندهی شده مطابق با حوزه‌های مختلف آموزش متوسطه می‌باشند. برنامه‌های آموزشی رشته‌های مذکور حداکثر بر75 و حداقل60 واحد درسی مشتمل می‌گردد. که طی سال تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌گردد. دوره تحصیلی نیز در دو جزء تحصیلات تئوری و آموزش حرفه‌ای وعملی. سازماندهی گردیده است. دروس تئوری و عملی نیز خود بر دروسی مشتمل می‌گردد. ارائه دروس تخصصی ویژه بستگی به انتخاب دانشجو دارد. از جمله دروس اجباری می‌توان به علوم اجتماعی، تعلیمی و جنبه‌های روانشناسی مرتبط با آموزش متوسطه اشاره نمود. موضوعات دروس انتخابی نیز از جنبه‌های علمی، فنی و آموزشی مشتمل می‌گردد. که به کمتر از20 درصد از کل رشته‌ها و واحدهای تئوری و عملی (حداقل 40 واحد درسی) مشتمل می‌گردد. دروس عملی نیز بر15 واحد درسی مشتمل می‌گردد. در حدود 10 واحد از آن بر دروس عملی، تجزیه و تحلیل، انعکاس و ارزیابی برنامه‌های آموزشی می‌گردد. برای تخصصی‌های مرتبط با آموزش حرفه‌ای و تخصصی توجه خاصی به فرآیند آموزش ضمن خدمت معطوف گردیده است.

پذیرش تحصیلی
معلمین مراکز آموزش متوسطه ملزم به برخورداری از مدرک لینکشادو، مهندسی، معماری و یا مدارک معادل با آنها می‌باشند. علاوه بر این افراد برخوردار از مدرک حرفه‌ای، ملزم به گذراندن آموزش تخصصی در رشته تخصصی خود می‌باشند. پس ا ز اجرای مقررات برنامه LOGSE در خصوص معلمین مدارس متوسطه، از سال 2000 سیستم اعطای مدرک شایستگی تعلیمی تحت عنوان (CAP) به مورد اجرا درآمده است. شرایط پذیرش معلمین مقطع آموزش متوسطه بنا بر دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای و دوره‌های آموزش غیر حرفه‌ای (آکادمیک) متفاوت می‌باشد. دروس تخصصی فنی و حرفه‌ای بر اساس تخصص و نیز در رابطه با دروس مختلف مقاطع آموزش متوسطه سازماندهی می‌گردد. ‌شوند. برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در قالب 60-50 واحدهای عملی تدریس حرفه‌ای که به دانشجویان ارائه می‌گردد. گفتنی است که واحد های تئوری ـ عملی شامل دروس عمومی و موضوعات تخصصی با توجه به رشته انتخابی دانشجویان می‌باشد. ازجمله دروس عمومی دوره‌های آموزش معلمان مقطع آموزش متوسطه می‌توان به موضوعات اجتماعی، آموزشی و روان شناختی اشاره نمود.دروس اختیاری فنی و غیر فنی آموزش معلمان از کمتر از 20 % کل واحدها متشکل می‌گردد. حداقل واحد‌های عملی تدریس متشکل از 15 واحد درسی است که حداقل 10 واحد درسی آن از طریق تدریس عملی در مراکز آموزش متوسطه ارائه گردیده و سایر واحدها تحت عنوان آمادگی آموزشی و تجزیه و تحلیل و ارزیابی برنامه‌های آموزشی تعلیم می‌گردد.گفتنیست که دراحرازتخصص‌های آموزش فنی واحدهای عملی تدریس به‌صورت کار عملی فنی و حرفه‌ای ارائه می‌گردد.

کادر مراکزآموزش پیش‌دانشگاهی

کادر حرفه‌ای
از جمله مهم‌ترین کادر حرفه‌ای مراکز آموزش غیردانشگاهی کشور اسپانیا می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1- کادر پرستاری که عهده‌دار مسوولیت مراقبت و نظارت بر سلامت دانش‌آموزان بیمار و تجویز دارو و ارائه خدمات مراقبتی اولیه به آنان می‌باشند.
2- کادر گفتار درمانی که عهده‌دار مسوولیت کشف بی‌نظمی‌های رفتاری و تغییرات متناوب کلام و ارائه کمک‌های لازم در این زمینه می‌باشند.
3- کادر فیزیوتراپی که عهده‌دار مسوولیت زیر نظر گرفتن رفتارهای فیزیکی و جسمانی دانش‌آموزان و کشف مشکلات جسمانی آنان و نظارت بر سلامتی دانش‌آموزان در زمان عدم حضور کادر پرستاری می‌باشند.
4- ناظمین مدارس که عهده‌دار مسوولیت نظارت بر رفتار دانش‌آموزان در راهروهای مدارس به هنگام زنگ تفریح و عدم حضور معلمین در کلاس، ارائه خدمات رفاهی نظیر تدارک سرویس ایاب و ذهاب، سرویس بهداشتی و آرایشی و تغذیه به دانش‌آموزان می‌باشند.
گفتنی است که ناظمین مدارس ملزم به برخورداری از حداقل مدرک (FPII) می‌باشند.
5- کادر مشاورین تحصیلی که به ارائه خدمات مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان مبادرت می‌نمایند.

کادر اداری و خدماتی
از جمله مهم‌ترین اعضای کادر اداری و خدماتی مراکز آموزش پیش‌دانشگاهی کشور اسپانیا می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1- کادر اداری مشتمل بر کادر امور دفتری، اپراتورها و کادر پردازشگری اطلاعات.
2- کادر خدماتی مشتمل بر سرایداران،‌ نگهبانان،‌ پرسنل نظافت رستوران مدیریت رستوران، رانندگان،‌ باغبانان، خیاط‌ها و پرسنل لباسشویی.
3-کادر کامپیوتری مشتمل بر برنامه‌سازان – تحلیل‌گران و مسوولین مراکز آرشیو،‌ فیلم و اسناد مراکز آموزشی.
4-کادر کتابخانه‌ مشتمل بر کتابداران و کمک کتابداران.

فرصت‌‌های خدمتی معلمین مقاطع آموزش پیش دانشگاهی 

تاریخچه
از نقطه نظر تاریخی فرصت‌های خدمتی معلمین در مدارس آموزش متوسطه و ابتدایی متفاوت می‌باشد. معلمین آموزش ابتدایی در اسپانیا از موقعیت‌های کاری موقت تا سال1970 برخوردار بوده و حقوق خود را از طریق دولت دریافت می‌نمودند. علاوه براین، نرخ نزولی دانش‌آموزان این مقطع به‌ویژه در مناطق روستایی مشکلاتی را برای حرفه آموزش معلمان این مقطع بوجود آورده بود. معلمان آموزش متوسطه نیز به طور سنتی از فرصت‌های آموزشی مرتبط با نیازمندی‌های آموزش عالی‌ بهره‌برداری نموده و به فعالیت در بخش‌های مختلف آموزشی مبادرت می‌‌نمودند. با اجرای فرآیند عمومی آموزشی طی سال 1970 موقعیت معلمین با تغییرات اساسی مواجه گردید که از آن جمله می‌توان به لحاظ نمودن کلیه معلمان در برنامه EGB اشاره نمود. گفتنی است که این برنامه بر امور اقتصادی و فرصت‌های شغلی برای معلمین مشتمل می‌گردید. این فرآیند و قوانین بعدی به هماهنگی کادر آموزشی به طور منظم در هر دو بخش عمومی و خصوصی و در کلیه سطوح آموزشی منجر گردید. لازم به ذکر است که در مفاد این قوانین بر مدارک مورد نیاز تدریس در مراکز مختلف تحصیلی، عضویت در گروه‌های آموزشی، استانداردهای قانونی و کاری و دیگر جنبه‌های فرصت خدماتی معلمین تأکید عمده‌ای لحاظ گردیده است. علاوه بر این، مطابق قانون فوق، معلمان کشور مشمول قانون خدمات اداری و دولتی گردیدند. طی سال 1978 همچنین قوانینی در جهت اصلاح قوانین پیشین خدمات عمومی و رسمی معلمین جوامع مستقل وضع گردید. با تدوین برنامه LOGSE و پذیرش آن طی سال1990، از این برنامه تحت عنوان چارچوب جدید قانونی خدمات عمومی معلمین یاد می‌گردد. در حال حاضر و بنا برقانون مذکور، به اجرای قوانین خاص خود درخصوص آموزش رسمی کادر آموزش مبادرت می‌نمایند و این در حالی است که قوانین پایه ‌برنامه LOGSE نیز از اعتبار برخوردار می‌باشد. معلمین مدارس خصوصی نیز از قوانین‌کاری ویژه خود برخودار می‌باشند. دولت اسپانیا، پس از انجام مشاوره‌هایی با اتحادیه‌های معلمان، وزارت آموزش و وزارت کاربه تعیین حداقل درآمد معلمان مراکز آموزش خصوصی و دولتی مبادرت می‌نمایند.

قوانین آموزشی
قانون ویژه فرصت‌های اشتغال به شغل معلمی در مدارس کشور در قالب فرآیند معیارهای بهبود خدمات عمومی معلمین طی سال1984 به مورد اجراء در آمده و طی سال 1988اصلاح گردید. طی سال 1995 نیز قوانین جداگانه‌ای در خصوص رویه حقوق بازنشستگی معلمین مقاطع مختلف آموزشی به تصویب رسید. علاوه براین برنامه اصلاحیه فرآیندعمومی آموزش با عنوان (LODE) طی سال 1985 به عنوان معیاری برای استخدام و اخراج معلمان در نظر گرفته شد بعدها طی سال 1995، قوانین فوق در قالب برنامه LOPEG اصلاح گردید علاوه براین، حدود صحیح فاکتورهای ساختار آموزش معلمان سال 1978 اعم از آزادی تحصیلی، آزادی همکاری با اتحادیه‌های کاری و مشارکت در جهت نظارت و مدیریت مناسب موسسات عمومی مشخص گردید. فرآیند سازماندهی عمومی سیستم آموزشی (LOGSE) تدوین یافته طی سال1990 برگروه‌های جدید کادر آموزشی غیردانشگاهی و تشریح ویژگی‌های اصلی این افراد تأکید می‌‌نماید. علاوه براین چندین حکم سلطنتی در خصوص تعیین جایگاه معلمین، عضویت آنان در کادر استخدامی کشور، ارائه تخصص‌های کاری و آموزشی به آنان، انتقال معلمین، قوانین ویژه آزمون‌های جامع جهت تعیین سطح معلمین به تصویب رسیده است. تدوین برنامه LOPEG طی سال 1995 نیز بر ارتقاء کارآیی‌های معلمین تأکید دارد. کادر خصوصی و غیردانشگاهی حوزه آموزش نیز بر مبنای قانون مصوب سال1980 از قوانین کار ( در خصوص ارتباطات شغلی و استخدامی معلمین به فعالیت می‌پردازند.

نهادهای مرکزی
دولت اسپانیا مسئول تعیین خط مشی پرسنلی و اجرایی و تنظیم قدرتها در امور اداری و خدماتی کشور می‌باشد. مطابق قانون اساسی کشور وزارت خدمات کشور نیز عهده‌دار مسئوولیت هماهنگی و نظارت برروند اجرای خط مشی‌های دولتی درخصوص استخدام کادر آموزشی و مدیریتی مراکز آموزش کشور جوامع مستقل نیز به تنظیم قوانین خدمات عمومی خود می‌پردازند کادر آموزشی مؤسسات خصوصی نیز مشمول قانون‌کار بوده و توسط دولت و سازمان استخدامی کشور مورد نظارت و ارزیابی قرار می‌گیرند. برنامه‌های LOPEG و LODE نیز مطابق معیار ویژه و معینی در خصوص استخدام و اخراج کادر آموزشی تدوین گردیده‌اند.

شرایط استخدامی معلمین اسپانیا
از جمله مهم‌ترین شرایط استخدامی جهت استخدام معلمین مقاطع مختلف آموزش در مراکز دولتی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :
الف )برخورداری از متبوعیت کشور اسپانیا یا عضویت در اتحادیه اروپایی (پیش بینی هایی برای شهروندان دیگر کشورهای اروپایی اتخاذ گردیده است) گفتنی است که داوطلبین غیراسپانیایی ملزم به پیروی از قوانین اسپانیا به طور کامل می‌باشند.
ب )برخورداری از سن بیش از 18 سال.
ج )عدم مواجهه با هیچگونه ناراحتی جسمی و روانی ناسازگار با آموزش.
د )عدم سوء سابقه اخراج از مناصب اداری و خدماتی در گذشته.
ر )برخورداری از گواهی‌نامه آموزش عمومی پایه جهت تدریس در سطح آموزش ابتدایی و پیش‌دبستانی
ز ) برخورداری از مدرک لینکشادو، معماری یا مدارک معادل آموزش آن جهت تدریس در مراکز حرفه‌ای و تخصصی.
گفتنی است که در برخی از تخصص‌های مرتبط با آموزش حرفه‌ای برخورداری گواهی‌نامه مهندسی فنی، معماری فنی و مدارک معادل آن الزامی است. علاوه بر این کلیه داوطلبان ملزم به برخورداری از مدرک حرفه‌ای و تخصصی می‌باشند لازم به ذکر است آندسته از معلمین که از مدرک لینکشادو در آموزش تعلیمی و نیز تخصص‌هایی در زمینه روانشناسی، علوم تعلیمی و تکنولوژی و یا تجربه تدریس در مؤسسات آموزش خصوصی و عمومی برخوردار باشند، از گذراندن این پیش نیاز معاف می‌باشند.

آموزش معلمین مراکز آموزش خصوصی
مراکز و مؤسسات خصوصی به استخدام معلمین خود با توجه به قوانین استخدامی خاص مبادرت می‌نمایند. استخدام معلمین مراکز آموزشی خصوصی بر مبنای توافقات میان شورای آموزشی رؤسا و مالکین مؤسسات آموزشی صورت می‌گیرد. گفتنی است که چنین معیاری بر برنامه Lode و بخشی از برنامه LOPEG در خصوص ارزیابی شایستگی و توانایی داوطلبان استوار می‌باشد. کادر آموزشی مراکز خصوصی ملزم به گذراندن دوره‌های3 تا 6 ماهه آموزشی در قالب آموزش پایه می‌باشند. گفتنی است که پس از اتمام دوره‌های مذکور معلمین به استخدام ثابت مراکز در می‌آیند. بر طبق توافقات جمعی در مراکز آموزش خصوصی، کادر آموزشی برمبنای ظرفیت‌ها، درجات تحصیلی، و استعداد و توانایی شغلی گروه‌بندی می گردند.

قوانین اخراج کادر آموزشی
مطابق برنامه LODE ، قوانین اخراج معلمین از مراکز آموزشی عمومی تدوین گردیده که اصلاحاتی در این برنامه در برنامه LOPEG صورت پذیرفته است. اخراج معلمین از مراکز آموزش عمومی براساس اعلان شورای آموزشی و با اکثریت آراء صورت گرفته و دلیل اخراج معلم به طور کامل بازگو گردد.

حقوق و مزایای کاری معلمان
حقوق و مزایای معلمین سطوح مختلف آموزشی غیردانشگاهی برحسب گروه تخصصی، طبقات آموزشی، سطوح و ارشدیت معلمین تنظیم و پرداخت می‌گردد. معلمین مراکز آموزش دولتی بر موارد ذیل مشتمل می‌گردد :
1- حقوق پایه که به طور استاندارد به کلیه معلمین پرداخت می‌گردد.
2- حقوق ارشدیت که براساس تعداد سنوات خدمت آموزشی و همکاری با گروه‌ها آموزشی و پرداخت می‌گردد.
3- گفتنی است که پرداخت حقوق ارشدیت معلمین هر 3 سال یکبار صورت می‌پذیرد.
4- حقوق مازاد و اضافه کاری که 2 بار در سال علاوه بر حقوق پایه به معلمین پرادخت می‌گردد.
در جوامع مستقل نیز حقوق ومزایای معلمان بصورت ترکیبی مشتمل بر 3 جزء به شرح ذیل به آنان ارائه می‌گردد :
1- حقوق ثابت و مشترک برای هر گروه از معلمین
2- حقوق متناسب با سطوح تحصیلی و تخصصی آنان
3- حقوق 6 سال یکبار مبتنی بر درجه ارشدیت و تخصص معلمین که به معلمین برخورد از مدت زمان 1000-600 ساعت تدریس طی 6 سال تحصیلی پرداخت می‌گردد.
در مراکز آموزش خصوصی نیز حقوق و مزایای کادر آموزشی برحقوق پایه، عرضه دستمزدهای انتقالی و بهره‌وری کاری و مزایای یازده ماهه مشتمل می‌گردد.

زمان کاری معلمین
معلمین مراکز آموزش دولتی از 5/37 ساعت کاری در هفته برخوردار می‌باشند. گفتنی است که 30 ساعت از این زمان به فالیت‌های آموزشی (کلاسی) اختصاص می‌یابد. از 30ساعت مذکور حداقل مدت 25 ساعت آموزشی به آموزش ابتدایی و 18 ساعت به آموزش متوسطه اختصاص می‌یابد. به طور کلی می‌توان گفت که ساعات سالانه آموزش مراکز دولتی بر1180 ساعت مشتمل می‌گردد. که از این زمان، 850 ساعت به ساعات کلاسی و بقیه زمان به عنوان ساعات استراحت منظور می‌گردد. میزان فعالیت روزانه معلمان مدارس خصوصی نیز بستگی به توافقات جمعی شوراهای تصمیم‌گیری مراکز آموزشی دارد گفتنی است که این توافقات در مؤسسات آموزش ابتدایی بر32 ساعت آموزشی در هفته (1398ساعت در سال) بالغ می‌گردد. در دیگر سطوح آموزشی توافق بر ارائه آموزش 27 ساعت در هفته (1089ساعت در سال) می‌باشد که 237‌ ساعت آموزش تکمیلی را نیز باید به این ساعات اضافه نمود. علاوه براین 50 ساعت نیز به روز نمودن فعالیت‌های آموزشی اختصاص می‌یابد.

تعطیلات رسمی کادر آموزشی
تعطیلات رسمی کادر آموزشی مراکز آموزش عمومی و خصوصی بر تعطیلات یک ماهه تابستانی، تعطیلات 8 روزه عید پاک و تعطیلات 15 روزه عید کریسمس مشتمل می‌گردد. به استثنای تعطیلات فوق، معلمان مراکز آموزش عمومی از تقویم کاری منظم (بین اول جولای تا 31 آگوست) برخودار می‌باشند. تعطیلات کادر آموزش مدارس خصوصی نیز بر تعطیلات یک ماهه تابستانی، تعطیلات10روزه بین سال تحصیلی ( که عمدتاً در خصوص معلمین مراکز آموزش ابتدایی مصداق می‌یابد)، تعطیلات 5روزه در سال، تعطیلات عید پاک و کریسمس مشتمل می‌گردد. علاوه براین، هر سال50 در صد از کادر آموزشی از تعطیلات مازاد2 هفته‌ای طی فصل ثابت برخوردار می‌گردند. گفتنی است که تعطیلات فوق در خصوص مداری ارائه کننده رشته های آموزشی تابستانه مصداق نمی‌یابد.

بازنشستگی معلمین
قانون بازنشستگی معلمین مراکز دولتی طی سال 1995 اصلاح گردید.. مطابق این قانون سن بازنشستگی معلمین به رده سنی 65 سالگی کاهش یافت. این در حالی است که برخی از معلمین به ارائه تقاضای بازنشستگی خود طی سن60 سالگی بطور داوطلبانه مبادرت می‌نمایند. که در این صورت ملزم به برخورداری از حداقل سنوات خدمتی به مدت 15سال می‌باشند. علاوه بر این گاهی اوقات بازنشستگی بر اثر ناتوانی جسمی و روحی افراد و یا مواجهه با صدمات جسمی زودتر ازموعد مقررصورت می‌گیرد. به طور کلی می‌توان گفت که سن اجباری بازنشستگی در مراکز آموزش دولتی 65 سال می‌باشد. در مراکز آموزش خصوصی نیز سن بازنشستگی 65سال می‌باشد. این درحالی است که معلمین محروم از حق بیمه و یا بیمه دوره‌ای مجاز به تدریس تا سن 70 سالگی می‌باشند.

آموزش اساتید دانشگاهی
مطابق برنامه (LRU) اساتید دانشگاه‌ها ملزم به برخورداری از مدرک دکتری می‌باشند. عناوین استاد و استادیار دانشگاه به افراد برخوردار ازمدرک لینکشادو، معماری یامهندسی ویا حوزه‌های علوم تخصصی دیگر توسط شوراهای دانشگاهی اعطا می‌گردد.

تاریخچه
ازدیدگاه تاریخی، آموزش اساتید دانشگاه دراسپانیا دردانشگاه‌ها اجراء می‌گردیده است. طی سال 1857مطابق با فرآیند ساختارعمومی آموزش، حداقل پیش نیاز تدریس در دانشگاه‌ها، برخوردارازمدرک دکتری اعلام گردید.گفتنی است که این پیش نیاز درکلیه رشته‌ها و برای کلیه اساتید دانشگاه‌ها وجود داشته است. به طور کلی تا بیش از سال 1970 اعتقاد براین که آموزش اساتید دانشگاهی بر الگوها و حوزه‌های درسی بجای آموزش تعلیمی و یا روش آموزشی تمرکز دارد. این درحالی است که با تدوین برنامه (LGE) طی سال1970، برای نخستین بار، آموزش‌های تعلیمی ویژه به اساتید دانشگاهی ارائه گردید. گفتنی است که در حال حاضر این آموزش‌ها امروزه در مؤسسات علوم آموزشی در طول دوره دکتری یا طول دوره استادیاری ارائه می‌گردد. طی سال1983، با تدوین برنامه LRU چارچوب جدید قانونی ویژه آموزش معلمان در دانشگاه‌های اسپانیا اتخاذ گردید. مطابق برنامه‌ای ساده سازی ساختار آموزش دانشگاهی و تقسیم نیروهای آن به طبقات تحصیلی مختلف به وقوع پیوست.علاوه براین،مطابق این فرآیند دانشگاه‌ها ازمجوز همکاری موقتی با مدرسین مختلف برخوردار گردیدند. گفتنیست که این مدرسین عمدتاً ازمیان اساتید غیر دانشگاهی و همچنین از میان مدرسین مراکز آموزش متوسطه انتخاب می‌گردد. اتخاذ چنین فرآیندی تا برانجامست که دانشگاه‌های خصوصی و عمومی، کمتر از 50 درصد کادر آموزشی برخوردار از مدرک دکتری بهره‌مند می‌باشند.

قوانین آموزشی
1- قانون مصوب سال1983درخصوص کادر آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در قالب برنامه فرآیند ارتقاء‌ کیفی و کمی دانشگاه‌ها (LRU) به مود اجراء گذارده می‌شود.

فرصت‌های کاری اساتید دانشگاهی

تاریخچه
ازنقطه نظر تاریخی دانشگاههای اسپانیا به طورسنتی ازماهیت تمرکزگرا وغیرتمرکزگرا برخوردار بوده‌ آموزشی ملزم به فعالیت در چهارچوبهای قانونی معین شده توسط دولت می‌بود. از این روی،‌ سازماندهی سنتی ساختار کادر آموزشی بر سیستم فردگرایی و ثبات اساتید، ثبات کاری و بهره‌گیری از معلمین بصورت تیم‌های کاری استوار بود. در راستای برطرف نمودن این مشکل، تلاشهای مختلفی طی دهه‌های 60 و70 میلادی در جهت منظور نمودن بخش‌های جانشین دانشگاهی برای حضور ثابت اساتید صورت گرفت. پس از اعمال چنین تلاشهایی، جایگاه اساتید دانشگاه به عنوان اساتید رسمی دانشگاه‌ها و مرکز آموزش عالی تغییر یافت. با وجود این افزایش نرخ دانشجویان دانشگاهی طی دهه‌های اخیر به افزایش تعداد اساتید غیررسمی دانشگاهی درمقایسه با اساتید رسمی دانشگاهها منجر گردید.عدم ثبات موقعیت کاری در این گروهها و وجود تعارضات فرهنگی میان اساتید نیز به افزایش حقوق و ظرفیت‌های آموزش ثابت در دانشگاهها منجر گردید. با انطباق ساختار آموزشی اسپانیا طی سال 1978با مؤسسات جوامع مستقل، استقلال دانشگاههای کشور به رسمیت شناخته شده و الگوی متمرکز سنتی دانشگاههای اسپانیا در خصوص استخدام کادر آموزش این سطح آموزشی، مورد تعدیل و اصلاح قرار گرفت. با ارائه و اجرای برنامه LRU طی سال1983، چارچوب قانونی دانشگاههای اسپانیا تغییر یافته و توجه خاصی به بهبود موقعیت اساتید دانشگاهی معطوف گردید.

قوانین آموزشی
طی سال 1983، فرآیند پویایی دانشگاهی (LRU) در راستای سازماندهی ساختار قانونی کادر آموزشی دانشگاهی مراکز آموزش عالی به مورد اجرا درآمد. هدف این فرآیند مذکور تأکید بر توسعه برنامه‌های آموزش دانشگاهی درمراکز آموزش دولتی بود. علاوه بر این، فرآیند فوق به انطباق جوامع مستقل با وظایف گروههای رسمی تأکید داشت. به طورکلی می‌توان گفت که فرآیند فوق بر دو اصل ارائه خدمات عمومی آموزش عالی به جوامع مستقل و تبدیل مؤسسات آموزش تکمیلی به دانشگاهها در چارچوب استقلال‌دهی به این مؤسسات استوار می‌باشد. اساتید متعلق به گروه‌های رسمی دانشگاهی موضوع برنامه (LRU) بوده و قانون خدمات آموزش عمومی و رسمی نیز شامل حال آنان می‌گردد. (LRU) همچنین به گسترش این قوانین در جوامع مستقل پرداخته و به تطبیق قوانین دانشگاهها در این مناطق می‌پردازد. طی سال 1985کادر آموزشی دانشگاههای عمومی بطورمنظم هماهنگ شده و مسئولیتهایشان مشخص گردید.هماهنگی اساتید دانشگاههای عمومی از چند جنبه من جمله سازماندهی وظایف آموزشی و تعیین حقوق‌ و درآمد ثابت اساتید دانشگاهی مورد تأکید است.علاوه بر این، چندین حکم پادشاهی نیزدرخصوص تنظیم مباحث مختلف دانشگاههای مختلف عمومی مشتمل بر رویه‌های آزمون رقابتی استخدامی به منظور برطرف نمودن خلاءکمبود کادرآموزش دانشگاهی وهیئت‌ علمی دانشگاهها، درآمدکادر آموزشی،برقراری ارتباطات همکاری میان اساتید دانشگاههای عمومی و تعیین رویه‌هایی جهت ارزیابی تحقیقات میدانی به تصویب رسیده است. درقانون عمومی کاراسپانیا نیز فرصتهای شغلی در ارتباط با استخدام اساتید دانشگاهی پیش بینی گردیده است.

نهادهای مرکزی
مطابق برنامه LRU دانشگاهها عهده‌دار مسئولیت انتخاب، آموزش و ارتقاء آموزشی، تحقیقی و اداری کادر آموزشی خود می‌باشند. در اجرای برنامه LRU معاونت رئیس دانشگاه نیز عهده‌دار مسئولیت استخدام اساتید دانشگاهی و انطباق تصمیمات مرتبط با قوانین منظم در خصوص اخراج کادر آموزشی در چارچوب قانون اداری و رسمی و هماهنگی با شورای دانشگاهی و ابراز توصیه‌های به این شورا است. با وجود این معاونت دانشگاه ملزم به ارائه گزارش استخدامی اساتید دانشگاهی مطابق با اصول جوامع مستقل به این جوامع می‌باشد. اساتید رسمی دانشگاهها نیز خود تحت نظارت قوانین تعیین شده توسط دولت و جوامع مستقل تعیین می‌شوند. دولت و جوامع مستقل همچنین در تعیین درآمداساتید دانشگاهی منطبق با استانداردهای موجود در کلیه دانشگاهها نقشی اصلی را ایفا می‌نمایند. با این وجود، این شورای اجتماعی دانشگاهی است که به ارائه پیشنهاداتی در خصوص اداره این امور و ارتباط درآمد اساتید با صلاحیتهای علمی و تحقیقی آنان می‌پردازد. علاوه بر این، به همچنین تعیین حق الزحمه‌های دوران بازنشستگی و تأمین امنیت اجتماعی اساتید دانشگاهی مبادرت می‌نماید.

روند استخدامی اساتید دانشگاهی
برنامه (LRU) به ارائه سطوح آموزش دانشگاهی در راستای تکمیل مراکز وسیستمهای رسمی سازمانی دانشگاه‌های کشور به واسطه استخدام اساتید رسمی مبادرت می‌نماید. اساتید رسمی و عمومی دانشگاه بر حسب رویه‌های تعیین شده در آزمونهای رقابتی که در هردانشگاه و طبق مقررات رسمی دولتی اعلام می‌گردد، استخدام گردند. چنین فرآیندهای امتحانی بصورت باز و عمومی بوده و خود بر 2 بخش (بخش اول شامل مباحث علمی و تحقیقی داوطلبین مطابق با برنامه تحصیلی آنان و بخش دوم شامل دفاع و حمایت از مقاله علمی انتخابی داوطلبین) مشتمل می‌گردد. گفتنیست که کمیته‌ای متشکل از5استاد متخصص به ارائه منظم این بخش‌ها می‌پردازند. به منظور جایگزینی سطوح خالی دانشگاهی، داوطلبین واجد شرایط ملزم به برخورداری از چنین سطوحی در دانشگاهها و برخورداری از حداقل 3 سال تجربه تدریس دانشگاهی و احراز مدرک دکتری از مراکز و دانشگاههای عمومی می‌باشند. به منظور مشارکت در آزمون رقابتی دانشگاههای (Escuelas) و عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ها، برخورداری از مدرک لینکشادو، مهندسی و یا معماری الزامی است. شورای دانشگاهی نیز به تعیین حوزه‌های درسی و علمی در پذیرش دانشجویان در دانشگاههای (Escuelas) با وجود برخورداری آنان از گواهینامه‌های در معماری فنی و یا مهندسی فنی مبادرت می‌نماید. در حوزه‌های معین علمی از معلمین مقطع آموزش متوسطه نیز جهت برگزاری آزمون رقابتی دعوت به عمل می‌آید. پذیرش در سطوح آموزشی دانشگاه ارتباط مستقیمی با رویه استخدامی هر دانشگاه دارد. این رویه‌ها باید از نظر اصول اساسی، عدالت، شایستگی و ظرفیت و ماهیت عمومی ثابت و معین باشند. علاوه بر این مطابق، برنامه LRU ، دانشگاهها همچنین از امکان برقراری همکاری با اساتید و مشارکت آنان بطور پاره وقت برخوردار می‌باشند.در این راستا، دانشگاهها از مجوز دعوت مجدد از اساتید معاف از خدمت و اساتید افتخاری به مدت 10 سال خدمتی در دانشگاهها برخوردار می‌باشد. علاوه بر این دانشگاهها همچنین به دعوت از استادیاران برای حداکثر مدت 2 سال (از طریق آزمون عمومی) مبادرت می‌نمایند. در این حالت، منحصرا از داوطلبان برخوردار از مدرک دکتری با حداقل 2 سال سابقه کاری تحقیقی دعوت به عمل می‌آید. گفتنی است که قراردادهای فیمابین دانشگاهها و استادیاران حداکثر برای مدت 3 سال قابل تمدید است. کادر دانشگاههای خصوصی و کادر استخدامی مجدد، مطابق قراردادهای شخصی ملزم به گذراندن دوره 4 ماهه تعلیمی می‌باشند و این در حالی است که برای اساتید رسمی دانشگاههای عمومی ادامه این سطوح غیر قابل قبول است.

ارتقاء شغلی اساتید دانشگاهی
ارتقاء حرفه‌ای اساتید دانشگاه مبتنی برترکیبی از ظرفیت‌ها، شایستگی‌ها، ارشدیت و انتخاب آنها بعنوان سمت استادی دانشگاه می‌باشد. ارتقاء حرفه‌ای اساتید دانشگاهی عندتاً به واسطه برگزاری آزمون‌های رقابتی در میان اساتید دانشگاه و گزینش اساتید قراردادی نیز بدین صورت است که موقعیت‌های سطوح بالای آموزشی با نیروهای سطوح پایین جایگزین‌گردیده و ارتقاء از پایین به بالا مبتنی بر درجات استعداد و ارشدیت اساتید مؤسسات آموزشی است.مطابق برنامه LRU قوانین دانشگاهی مشتمل بر ارزیابی تحصیلی است. که هر 5 سال یکبار صورت می‌گیرد. گفتنی است که این ارزیابی تحصیلی در مورد عملکرد و تحقیقی و آموزشی کادرآموزشی دانشگاهی به عمل آید. نتایج این ارزیابی‌ها در آزمون‌های رقابتی مورد محاسبه قرار گرفته و در زمره فاکتورهای ارتقاء افراد محسوب می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه‌ها ملزم به طراحی و تدوین مکانیزم‌های ضروری در جهت ارتقاء کیفی آموزشی اساتید دانشگاهی می‌باشند.علاوه بر این، طی سال 1994 رویه‌هایی در جهت ارزیابی تحقیقات علمی اساتید دانشگاهها قالب دوره 6ساله آموزشی اتخاذ گردید.

اخراج کادر دانشگاهی
معاونت دانشگاه عهده‌دار مسوولیت مجازات کادر آموزشی دانشگاهی کشور می‌باشد. معاونت دانشگاه همچنین به تصمیم‌گیری در خصوص اخراج کادر دانشگاهی با توجه به تصمیم نهایی مأخوذه با مشورت شورای دانشگاهی و پیشنهادات این شورا مبادرت می‌نماید. اساتید قراردادی زمانی اخراج می‌گردند که زمان قرارداد آنان به اتمام رسیده باشد. علاوه بر این امکان اخراج این اساتید همچنین در طول دوره آزمایشی اجباری ویژه اساتید قراردادی و یا در هر بخش از کار برحسب نوع قرارداد منعقده وجود دارد.

حقوق اساتید دانشگاهی
دولت اسپانیا مجری اصلی تعیین و پرداخت درآمد‌کلیه کادر آموزش دانشگاهی کشور می‌باشد. کادر آموزش رسمی و عمومی دانشگاهی درآمد پایه‌ای دریافت می‌نمایند که بر حقوق تشویقی آنان مبنی بر انجام فعالیتهای تحقیقی نیز مشتمل می‌گردد. گفتنی است که حقوق تشویقی تحت اعمال ارزیابی‌های مثبت هر 5 سال یکبار ارائه می‌گردد. اعطای حقوق تشویقی به اساتید دانشگاهی عمدتا مبتنی بر ارزیابی مثبتی است که در نتیجه اجرای فعالیتهای تحقیقاتی اساتید ظرف مدت زمان 6 سال به وقوع می‌پیوندد. رویه ارزیابی آموزشی دانشگاهی بر اساس معیارهای عمومی و از طریق شورای دانشگاهی اعمال می‌گردد. کمیته ملی آموزش عالی نیز مسئول ارزیابی راندمان فعالیت‌های تحقیقاتی اساتید دانشگاهی تحقیقات می‌باشد. حداکثر تعداد ارزیابی‌های هر بخش بر 6نفر مشتمل می‌گردد. شورای اجتماعی دانشگاه نیز به ارائه پیشنهاداتی در جهت انعقاد توافقاتی در خصوص میزان و نحوه پرداخت درآمد پایه و تحقیقاتی اساتید آموزش عالی مرتبط با شایستگی‌های فردی آنان می‌پردازد. دانشگاهها نیز به پرداخت حقوق اساتید دانشگاه بر اساس نوع تحصیلات آنان تأکید دارند. گفتنی است که اگر چنانچه اساتید دانشگاهی به ارائه فعالیت‌های تحقیقی و علمی خود ظرف مدت کمتر از 3 سال مبادرت نمایند، افزایش حقوق ملموس‌تر خواهد بود. اگر چنانچه ارائه فعالیت تحقیقاتی ظرف کمتر از یک سال صورت پذیرد،‌ اساتید از 80درصد درآمد معمول دانشگاه‌ها برخوردار می‌گردند این در حالی است که اگر اساتیدی به ارائه فعالیت‌های تحقیقاتی خود ظرف بیش از یک سال مبادرت نمایند هیچ گونه پاداشی نصیب آنان نخواهد شد. حقوق اساتید قراردادی نیز توسط دولت تعیین و پرداخت می‌گردد. استادیاران نیز درآمدهای متغیری بسته به نوع مؤسسات و دوره‌های آموزشی دریافت می‌دارند. درآمد دریافتی اساتید دانشگاههای خصوصی متناسب با موضوع قرارداد، زمان و قوانین آموزشی مربوطه می‌باشد.

مدت زمان کاری اساتید دانشگاهی
در استخدام کادر آموزش دانشگاهی پرسنل تمام وقت از ارجحیت استخدامی برخوردار است اما از کادر نیمه‌وقت نیز استخدام به عمل می‌آید. وظایف اساتید بصورت مدون و ثابت در هر دانشگاه معین بوده و مفاد برنامه LRU و مصوبات سلطنتی نیز در این خصوص بدقت رعایت می‌گردد. حداکثر ساعات کاری اساتید تمام‌وقت و رسمی بر 5/37 ساعت در هفته بالغ می‌گردد. در سطح دانشگاهی، کلاسهای هفتگی اساتید تمام‌وقت بر 8-6 ساعت در جلسه مشتمل می‌گردد. این در حالی است که اساتید دانشگاههای (Escuela) و اساتید افتخاری ملزم به انتخاب 12 کلاس و 6ساعت تدریس در هر جلسه می‌باشند.علاوه بر این،‌ زمانهایی نیز برای انجام فعالیت‌های تحقیقی و امور اداری و اجرایی در دانشگاهها اختصاص می‌یابد. میزان ساعات کاری اساتید نیمه‌وقت و مدرسین برخوردار از ساعات تدریس متغیر با توجه به نوع ساعات کلاسی و نوع آموزش ارائه شده به دانشجویان تعیین می‌گردد. اساتید فوق از حداکثر 6 و حداقل 3کلاس درساعات متغیر تدریس برخوردار می‌باشند. گفتنی است که ساعات کاری فوق به ارائه و تکمیل پروژه‌های هنری، فنی و علمی تخصیص می‌یابد. نرخ کل ساعات کاری هفتگی کادر آموزشی دانشگاههای خصوصی به موقعیتهای تمام‌وقت و یا نیمه‌وقت آنان بستگی دارد. اساتید تمام‌وقت ملزم به تدریس 5/37ساعت در هفته می‌باشند که حداکثر 15 ساعت از این میزان صرف آموزش رسمی و تحقیقاتی و باقیمانده آن به فعالیتهای دانشگاهی اختصاص می‌یابد. اساتید تمام وقت نیز به فعالیت 30 ساعت در هفته می‌پردازند که 15 ساعت آن به اجرای فعالیتهای آموزشی اختصاص می‌یابد. جدول زمانی اساتید نیمه‌وقت نیز میان دانشگاه و فرد به صورت توافقی برنامه‌ریزی می‌گردد.

حقوق بازنشستگی اساتید دانشگاهی
سن اجباری بازنشستگی اساتید رسمی دانشگاه سن 70سالگی است. سن بازنشستگی داوطلبانه نیز 65 سال می‌باشد. با وجود این دانشگاهها با بازنشستگی کادر رسمی و برجسته دانشگاهی حداقل 10سال زودتر از موعد بازنشستگی موافقت می‌نمایند. این برنامه به ویژه در خصوص اساتید افتخاری و شایسته مصداق می‌یابد. اساتید قراردادی نیز در سن 65 سالگی بازنشسته می‌گردند. سن 70سالگی برای اساتید دانشگاههای خصوصی اجباری است. و البته امکان افزایش این سن به 73 سالگی وجود دارد. اساتید برخوردار از سطوح حرفه‌ای و تخصصی نیز در سن 65سالگی بازنشسته می‌گردند. این در حالی است که اساتید مذکور از مجوز همکاری با دانشگاه‌ها بصورت توافقی و افتخاری طی چند سال بعد برخوردار می‌باشند.

آموزش معلمین استثنایی
معلمین مراکز آموزش استثنایی عمدتاٌ از میان اساتید مراکز آموزش استثنایی و اساتید فنون شنیداری و دیداری انتخاب می گردد. در بخش آموزش های حرفه ای نیز از معلمان فنی آموزش حرفه ای در رشته های فنی و عملی دعوت به عمل می آید. در جوامع مستقل نیز تعداد متخصصین آموزش استثنایی با دانش آموزان متناسب بوده و این نسبت با توجه به دوره های تحصیلی مختلف مطابقت می یابد.

آموزش ضمن خدمت 
مطابق برنامه LOGSE ، آموزش ضمن خدمت در جهت ارتقاء‌ دانش‌ علمی، آموزشی و حرفه‌‌ای به کلیه کادر آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی بطور تدریجی ارائه می‌گردد. جوامع مستقل عهده‌دار مسئولیت برنامه‌ریزی فعالیتهای مربوط به چنین آموزش‌هایی در بعد وسیع و بطور رایگان می‌باشند. جوامع مذکور به توسعه آموزش ضمن خدمت و برنامه‌های آن با همکاری مؤسسات و مراکز آموزش معلمان مبادرت می‌نمایند. علاوه بر این، در مفاد برنامه LOPEG علوم پایه و به روز مورد نیاز کادر آموزشی و تطابق این علوم با حوزه‌ها و الگوهای آموزشی در جهت پیشرفت سطح فکری و علمی کادر آموزشی و ارائه استراتژی‌های جدید به این الگوها مورد تأکید قرار گرفته است.

آموزش ضمن خدمت معلمین پیش‌دانشگاهی

تاریخچه
در سال 1970 برنامه LGE در جهت ارائه خدمات مشاوره توسط دانشگاهها و مؤسسات آموزش معلمان (ICE) و مراکز آزمایشگاهی به کادر آموزشی در ارتباط با ادامه تحصیل آنان به منظور ارتقاء سطح علمی این افراد به مورد اجرا درآمد. مراکز علمی و دانشگاهی معلمان (ICE) یکسال پیش از ایجاد هر دانشگاهی در کشور دایر گردید. بعدها تغییراتی در مدل مشاوره معلمین اعمال گردیده و مراکز ثابتی به منظور پرورش تیم‌های کاری و آموزش کادر غیر دانشگاهی در حوزه‌های مدیریتی و آموزشی از سوی وزارت آموزش و علوم دایر گردید. برخی از جوامع مستقل به ارائه الگوهای مشابه آموزشی در این خصوص پرداخته و به منظور ادامه تحصیل معلمان به تأسیس مراکزی بدین منظور مبادرت نمودند. در سال 1990 و با ارائه برنامه LOGSE سیستم آموزش معلمین توسعه یافته،‌ به آموزش صحیح معلمین در این رابطه تأکید شده و جوامع مستقل عهده‌دار مسئولیت ارائه این گونه آموزش گردیدند. با این هدف جوامع مستقل ملزم به ارائه فعالیتهای حرفه‌ای، فنون تعلیم و تربیت و دیگر علوم آموزش معلمان به صورت دوره‌ای در این مراکز بودند.

قوانین آموزشی
1- برنامه LOGSE مدون سال 1990 در خصوص برنامه‌های آموزش ضمن خدمت ویژه معلمین سطوح پیش‌دانشگاهی.
2- قانون مصوب سال 1990در خصوص آموزش ضمن خدمت و ثبت‌نام از معلمین متقاضی فعالیت در حوزه آموزش ضمن خدمت در جوامع مستقل.
3- برنامه LGE مدون سال 1970 در خصوص ارائه خدمات مشاوره به استادی دانشگاهی در خصوص ادامه تحصیل و حضور در دوره‌های تکمیلی آموزش ضمن خدمت.

نهادهای مرکزی
سیستم آموزش ضمن خدمت با مشارکت مراکز مختلف و در رشته‌های مختلف به مورد اجرا گذارده می‌شود. پیشنهادات ارائه شده از سوی جوامع مستقل معلمان به نمایندگان اتحادیه‌های معلمان جوامع مستقل انعکاس می‌یابد. کلیه جوامع از مدلهای تداوم آموزش و آموزش ضمن خدمت برخوردار بوده و به اجرای این مدلها می‌پردازند. آموزش ضمن خدمت معلمان مدارس خصوصی از طریق برنامه‌های تنظیم شده توسط خود مؤسسات خصوصی اجراشده ومطابق نظرات اتحادیه‌های معلمین ومؤسسات دولتی آموزش معلمان تنظیم می‌گردد.آموزش ضمن خدمت معلمان مسئولیتی غیرمتمرکز می‌باشد که مؤسسات عمومی متصدی ارائه آن می‌باشند. این در حالی است که نحوه اجرای مسوولیت مذکور در جوامع مستقل متفاوت می‌باشد. اکثریت جوامع مستقل از مراکز آموزش ضمن خدمت معلمین برخوردار بوده و مراکز دانشگاهی و مؤسسات آموزش معلمان (ICE) نیز به ارائه آموزشهای ضمن خدمت در این علاوه بر این بسیاری از جوامع مستقل به ارائه کمک‌هایی در جهت تشویق معلمین و کادر علمی کشور به افزایش دانش‌ علمی خود مبادرت می‌نمایند. دانشگاهها نیز متصدی آموزش پایه معلمین و فعالیت‌های تحقیقاتی آنان می‌باشند. هر دانشگاهی مطابق چارچوب استقلال خود به ارائه فعالیتهای آموزش ضمن خدمت می‌پردازد. در این خصوص دانشگاه‌ها به همکاری با وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش می‌پردازند. علاوه بر این مراکز ویژه آموزشی به آموزش کادر آموزش حرفه‌ای تأکید دارند. این مراکز، با عنوان مراکز آموزش حرفه‌ای سعی در بهبود و نوآوری در بخش آموزش حرفه‌ای دارند. این مراکز با ابزار آموزشی خاص به تقویت و حمایت از فعالیت کادر آموزش حرفه‌ای پرداخته و در این خصوص به بهبود اصول تعلیمی و روش‌های آن و ابزارهای آموزشی این نوع از آموزش نیز مبادرت می‌نمایند. جوامع مستقل نیز به انعقاد توافقاتی با وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش در این خصوص مبادرت نموده و همچنین به مشارکت و همکاری در قالب فعالیتهای سازماندهی شده آموزشی در نوآوری و بهبود آموزش حرفه‌ای می‌پردازند. در سال 2000 مؤسسات آموزشی به آموزش معلمین با همکاری وزارت آموزش فرهنگ و ورزش و سازماندهی برنامه‌ها و فعالیتهای آنان در کل کشور پرداختند. به طور کلی از جمله مهمترین نهادهای دست‌اندکار آموزش ضمن خدمت معلمان می‌توان به نهاد های ذیل اشاره نمود :
• وزارت آموزش و فرهنگ اسپانیا
• اتحادیه های معلمان مستقر در مدارس سراسر کشور
• انجمن‌های علوم آموزش (LCE)
• اتحادیه های آموزشی مستقر در دانشگاه‌ها
• مراکز محلی آموزش معلمان
• مراکز توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای
از آن‌جایی‌که دوره‌های آموزش ضمن خدمت معلمان تحت قوانین تمرکز زدایی آموزش ارائه می‌گردد، از این روی سازمان‌ها و مراکز متعددی مسؤولیت برگزاری و نظارت بر آن را بر عهده دارند. به‌طور کلی، مراکز آموزش ضمن خدمت،درکشوراسپانیا تحت نظارت اتحادیه های دانشگاهی، انجمن‌های علوم آموزشی و سایر سازمآن‌های به فعالیت‌ می‌پردازند. در این میان عمده مسؤولیت برگزاری دوره‌های آموزش مقدماتی معلمان برعهده دانشگاه‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی کشور قرار دارد. به عبارت دیگر هر دانشگاه، در چهارچوب اختیارات خود، به برگزاری دوره‌های آموزش معلمان مبادرت می‌نماید.لازم به ذکر است که دانشگاه‌ها علاوه بر هم‌کاری با مراکز تحقیقاتی با سایر سازمآن‌های دولتی اعم از وزارت آموزش و فرهنگ در جهت برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت هم‌کاری می‌نمایند. علاوه بر این سازمان‌‌ها، گروه‌ها و اتحادیه‌های آموزش غیردولتی درکشور اسپانیا فعالیت دارند که از جمله اهداف آن می‌توان به ارائه دوره‌های آموزش همراه با جریانات نوگرایی آموزشی اشاره نمود.مراکزآموزشی معلمان نیزبه عنوان مهمترین مراکز ارائه دهنده آموزش‌های غیردانشگاهی به معلمین وخدمات آموزشی، حمایتی وفنی به کادر مراکز آموزشی فعالیت می‌نمایند. مراکز توسعه آموزش حرفه‌ای نیز در جهت ارائه خدمات آموزش حرفه‌ای معلمان فعال در مدارس متوسطه فعالیت دارند.مراکز مذکور عهده‌دار آموزش حرفه‌ای معلمان، بررسی اهداف و محتوی دروس آموزش حرفه‌ای و اتخاذ روش‌های آموزشی کارآمد درحوزه آموزش حرفه‌ای معلمان می‌باشند.گفتنی است که دوره‌های آموزش مداوم ویژه معلمان مدارس خصوصی نیز توسط مراکز مذکور ارائه می‌گردد.

برنامه‌های آموزشی
برنامه‌های آموزش ضمن خدمت درقالب اشکال مختلف نظیربرگزاری گردهمایی‌ ثابت معلمین،رشته‌های آموزشی و علمی، اجرای پروژه‌های آموزشی در مؤسسات آموزشی، رشته‌های تخصصی،رشته‌های کوتاه‌مدت، و برپایی کنفرانسها به معلمین ارائه میگردد. گفتنیست که سهم عمده برنامه های مذکوربه عنوان ابزاری برای توجیه به نیازهای آموزشی معلمان مراکزپیش‌دانشگاهی باهدف بهبودکیفی آموزش معلمان به آنان ارائه می‌گردد.

آموزش ضمن خدمت اساتید دانشگاهی
آموزش ضمن خدمت کادرآموزشی دانشگاه‌ها بصورت برنامه کلی وجامع نظیرآموزش معلمان سطوح پیش‌دانشگاهی نیست چرا که دانشگاهها و مراکز آموزش معلمان عمومی وخصوصی عهده‌دار مسئولیت آموزش کادر آموزشی خود می‌باشند.

قوانین آموزشی
چارچوب ویژه قانونی کادر آموزشی دانشگاهها از طریق اجرای فرآیند پویایی دانشگاهها با عنوان (LRU) در سال 1983 وضع گردید. علاوه بر این، در سال 1994 به منظور انطباق مصوبات سلطنتی با نرخ درآمد کادر آموزش عالی و دانشگاهی ورویه‌ها و فعالیتهای ارزیابی وتحقیقی آنان،‌ تعدیلاتی دراین خصوص صورت گرفت.

نهادهای مرکزی
در حال حاضر، دانشگاهها خود به سازماندهی و اجرای فعالیتهای مربوط به کادر آموزشی چه از لحاظ تقویت دانش علمی آنان و چه از لحاظ حمایتهای آموزشی و تشویق معلمان به انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزش‌ ضمن خدمت می‌پردازند. علاوه بر این، اجرای فعالیتهای سازماندهی شده نظیر برپایی سمینارها، سخنرانی‌ها و کارگاههای تخصصی توسط دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. علاوه بر این، دانشگاهها به ارائه خدماتی به اساتید و مدرسین دانشگاهی در راستای اجرای فعالیتهای تحقیقی و آموزشی خود با مشارکت دانشگاههای خارجی می‌پردازند. ارائه برنامه‌های آموزش ضمن خدمت به کادر آموزش دانشگاهی نیز به ارزیابی مثبت از عملکرد تحقیقی و آموزشی آنان منجرمی‌گردد. بدین منظور درسال 1994، رویه‌هایی جهت ارزیابی فعالیتهای تحقیقاتی اساتید دانشگاهی صورت گرفت که از آن جمله می‌توان به تشکیل کمیته‌های ملی ارزیابی عملکرد اساتید دانشگاهی اشاره نمود.

آمار تحصیلی 
نرخ مراکز آموزش معلمان و دانشجویان و اساتید این مراکز طی سال تحصیلی 2000
* تعداد مراکز آموزش معلمان 1584
**نرخ اساتید مراکز آموزش معلمان 9518
** نرخ دانشجویان مراکز آموزش معلمان 420216

منبع : (MECD)
(*اطلاعات فوق به استثنای منطقه کاتالونیا می‌باشد.
(**اطلاعات فوق به استثنای جزایر قناری و کاتالونیا می‌باشد.


نرخ حداقل و حداکثر حقوق معلمین رسمی مراکز آموزش متوسطه و دانشگاهی طی سال 2000
اساتید رسمی وثابت دانشگاه ها پزوتا یورو
حداقل 3218358 19343
حداکثر 6145938 36938
معلمان متوسطه حداقل 3751840 22549
حداکثر 7060772 42436
اساتید افتخاری دانشگاهها حداقل 3775532 22691
حداکثر 8303936 49908

ارقام محاسبه شده بر اساس 30 سال خدمت در مراکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی می باشد.
محاسبات بر اساس حداقل و حداکثر و بالاترین و پایین ترین حقوق می باشد.
آموزش معلمان در اسپانیا


ساختار آموزشی چین
آموزش معلمان همواره به عنوان ، یک بخش مهمی از سیستم آموزش سوسیالیستی کشور چین مطرح بوده است. طی50 سال اخیر ، از زمان پایه گذاری جمهوری خلق چین ، دولت بر اجرای برنامه های آموزشی معلمان تاکید نموده و حمایت های گسترده ای از آن به عمل آورده است . اصول کلی سیستم آموزش معلمان کشور چین بر آورده سازی نیازهای آموزشی پیش دانشگاهی در انواع و سطوح مختلف استوار گردیده است. سیستم مذکور بر اساس شرایط خاص کشور چین طراحی شده و بر موسسات آموزش معلمان غیر وابسته مانند بخشهای مدیریتی تحت نظارت مؤسسات آموزشی مشتمل می گردد. آموزش معلمان در کشور چین از دو بخش آموزش قبل از خدمت و آموزش ضمن خدمت متشکل می گردد. از جمله دوره های آموزش معلمان می توان به مؤسسات آموزش 4 ساله معلمان شامل کالج ها و دانشگاههای عمومی، کالج های تربیت معلم سه ساله و مدارس متوسطه آموزش پیش از خدمت معلمان مقطع ابتدایی اشاره نمود. مؤسسات مذکور به آموزش معلمان در جهت تدریس در مدارس مقدماتی Junior و تکمیلی متوسطه (Senior) و مدارس ابتدایی، مراکز پیش دبستانی و مؤسسات آموزش استثنایی مبادرت می نمایند. دوره های آموزش ضمن خدمت توسط موسسات آموزشی و مراکز تربیت معلم به معلمان مدارس ابتدایی، پیش دبستانی و مدارس متوسطه ارائه می گردد . علاوه بر این، دپارتمانهای آموزش عالی و برنامه های آموزشی تلویزیونی در جهت آموزش معلمان مدارس متوسطه طراحی گردیده اند. علاوه بر این برنامه های آموزشی ضمن خدمت ویژه معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه از طریق برنامه های آموزشی مدارس شبانه، آموزش ماهواره ای و برگزاری آزمونهای ویژه سیستم خودآموزی به مورد اجرا درآمده است .

سیاستهای آموزشی
وزارت آموزش و پرورش چین به تدوین برنامه ای جهت تربیت10هزار معلم مدارس ابتدایی و متوسطه مبادرت نمود که در اواخر سال 2001 به پایان رسید. 38 دانشگاه آموزش معلمان، مسئولیت آموزش این 10 هزار معلم را بر عهده داشته و دولت مرکزی مبلغی بالغ بر 26/76 میلیون یوان به اجرای برنامه فوق اختصاص داده بود .علاوه بر این، نخستین دوره آموزش معلمان جهت بررسی کتب درسی جدید آموزش و پرورش پایه ای چین در تاریخ 24 مارس تا 28 آوریل سال2001 در تعداد9 دانشگاه تربیت معلم برگزار شده و تعداد 3038 معلم نیزدر این دوره ها شرکت کردند.گفتنی است که پروژه مذکور، نقش مهمی در انجام اصلاحات در آموزش و پرورش پایه ای چین ایفا نموده است . وزارت آموزش و پرورش چین همچنین به آموزش اخلاقی معلمان نیز توجه ویژه ای مبذول داشته است.از سوی دیگر، به دنبال ارتقاء موقعیت اجتماعی معلمین در جامعه چین ، درآمد آنها نیز افزایش یافته است . در سال 2001 حقوق متوسط سالیانه معلمین در دانشگاه ها بر 18054 یوان بالغ گردید که نسبت به سال قبل معادل 3856 یوان (16/27 درصد ) افزایش داشته است . در همین اثنا، حقوق متوسط سالیانه معلمین مدارس ابتدایی و متوسطه بر 10194 یوان بالغ گردید که نسبت به سال قبل معادل 1610 یوان (76/18 درصد ) افزایش داشته است .

لزوم حضور معلمین در دوره های آموزشی
درحال حاضر، کشور چین، از 10 میلیون معلم مدرسه ابتدایی و متوسطه برخوردار می باشد. در این اثنا، آموزش ضمن خدمت و تربیت شغلی معلمین، وظیفه مهمی در جهت پیشرفت آموزش و پرورش کشور چین می باشد. طبق درخواست وزارت آموزش و پرورش چین، تا انتهای سال 2001، کلیه معلمین ابتدایی و متوسطه، ملزم به شرکت در آموزش دوره ای ( هر 5 سال یک بار) می باشند.در این راستا، جهت اجرای طرح فوق، شبکه بزرگ کامپیوتری آموزش و پرورش مداوم معلمین ابتدایی و متوسطه تحت عنوان (شبکه کامپیوتری معلمین ابتدایی و متوسطه چین ) (www.ChinaTDE.net) راه اندازی گردیده است. گفتنی است که شبکه کامپیوتری معلمین چین، از مرکز مطبوعاتی، مرکز تربیتی، مرکز پژوهشی، مرکز درسی، مرکز خدماتی و مرکز مبادلاتی برخوردار می باشد. در حال حاضر، تعداد 28 پایگاه آزمایشی در 18 استان و ناحیه خود مختار کشور در حال تاسیس می باشند. طی سپتامبر سال 2001 ، دروس مرحله اول شبکه کامپیوتری ارائه گردیده و دروس مراحل دوم و سوم در پی راه اندازی شبکه های جدید، ایجاد گردیده است. طی سال2003 (شبکه کامپیوتری معلمین ابتدایی و متوسطه چین) به ارائه 200 واحد درسی مبادرت خواهد نمود.گفتنی است که دروس فوق، درجهت برآورده سازی نیازهای آموزش و پرورش ضمن خدمت معلمین چینی ارائه می گردد .

اصلاحات و توسعه
جوان سازی یک ملت به آموزش و توسعة آموزش به معلمان بستگی دارد . از این روی حزب کمونیست و دولت چین توجه عمده ای بر آموزش معلمان معطوف داشته و آنرا در رأس دستور کار خود قرار داده است. چهارمین کنفرانس ملی آموزش معلمان چنین طی سال 1980 برگزار گردید. طی این کنفرانس اهداف و وظایف آموزش معلمان در عصر جدید پس از جمع بندی سی سال تجربه مشخص گردید. در سال 1985، کمیتة مرکزی حزب کمونیست چین در خصوص اصلاح سیستم آموزشی بر توسعة آموزش ضمن خدمت معلمان مانند سایر اقدامات استراتژیک در توسعة آموزش تاکید نمود. در حال حاضر آموزش معلمان به وضعیتی بالاتر از همیشه ارتقاء یافته است. در همان اثنا نشست ملی معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه بر پا گردید. طی این نشست اهداف، سیاستها و روش های پایه ریزی شرایط معلمان مقطع پیش دانشگاهی و سیاستهای توسعة هر چه بیشتر آموزش معلمان اتخاذ گردید. طی سال1993 با صدورخط مشی اصلاح و توسعة آموزش چین کلیه دولتها اعم از ملی و منطقه ای ملزم به افزایش اعتبارات مالی در جهت ارتقا سطح کیفی و کمی آموزش معلمان گردیدند. با برگزاری «پنجمین نشست ملی آموزش معلم» طی سال 1996 از «تربیت معلم به عنوان اولویت استراتژیک در روند توسعة آموزشی کشور یاد شده و دولتها ملزم به ایجاد سیستم منسجم آموزش معلمان گردیدند. مطابق نتایج بدست آمده در این نشست دولتها ملزم به معرفی آموزش معلمان به عنوان یک مسألة قابل توجه برای قرن های آتی گردیدند. بعدها وضعیت استراتژیک آموزش معلمان و روند توسعة آن هر چه بیشتر تقویت شد. با اعمال اصلاحات و اتخاذ سیاست باز شدن درها به دنیای بیرون، آموزش معلمان در چین به مرحلة جدیدی از توسعه وارد شد. در حال حاضر آموزش معلمان پیروی از جهت گیری های سوسیالیستی را ادامه داده و به فراهم سازی برنامه های آموزش پیش دانشگاهی برای کشور مبادرت می نماید. علاوه بر این در جهت ارتقا کیفیت مدارس و بهبود تدریجی روند اصلاحات، اقدامات و پیشرفتهای قابل توجهی در سیاست های آموزش معلمان کشور صورت گرفته است . این امر در لیست اولویت دولتها در ردیف اول قرار گرفته است تا اعتبارات آن افزایش یافته و استاندارد سازی شرایط آموزشی سرعت گیرد. مدیریت مدارس پیش از پیش استاندارد و علمی شده است. علاوه بر این کیفیت آموزشی و کیفیت آکادمیک اعضای مؤسسات آموزش معلمان به صورت جامع در روند تعمیق اصلاحات بهبود یافته است. موفقیت های عمده ای نیز در تحقیقات علمی به ویژه در تحقیقات آموزشی بدست آمده است. کالج ها و مؤسسات آموزش معلمان به آموزش هزاران معلم مدارس ابتدایی و متوسطه در جهت تقویت ساختار آموزش پیش دانشگاهی و به ویژه توسعة آموزش پایه نه ساله و ارتقاء کیفیت آموزشی در کشور مبادرت نموده اند. در سال 1998، تعداد کل معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه عادی بر 9516500 نفر بالغ گردید که 5819400 نفر به معلمان مدارس ابتدایی، 3054700 نفر به معلمین مدارس مقدماتی متوسطه Junior و 642400 نفر به معلمین مدارس تکمیلی متوسطه (Senior) تعلق دارد. از آنجاییکه از آموزش معلمان در کشور چین تحت عنوان بزرگترین سیستم حامی آموزشی پیش دانشگاهی در جهان یاد می گردد از این روی اصلاحات و توسعة آن قویاً به پیشرفت آموزش پیش دانشگاهی کشور منجر گردیده است .

تبادلات بین المللی آموزشی
از سال 1982 تا 2000، کشور چین طی پنج مرحله با سازمان یونیسف UNICEF در حوزة آموزش معلمان همکاری داشته است که از آن جمله می توان به پروژة آموزش معلمان مدارس ابتدایی، آموزش پیش دبستانی و آموزش استثنایی از سال 1985 تا 1989 ، پروژة آموزش ضمن خدمت معلمین مدارس ابتدایی از سال 1990 تا 1993، پروژة آموزش معلمین مدارس ابتدایی طی سالهای 1994 تا 1995 و پروژة آموزش ابتدایی در نواحی فقیرنشین طی سال 1996 تا 2000 اشاره نمود. در سال 1993، کشور چین به انجام پروژه های مشترک با UNDP در زمینه آموزش معلمان پیش دانشگاهی مبادرت نمود. از سال 1990 تا 1994 ، کشور چین به انجام پروژه مشترک آموزش ضمن خدمت معلمان مدارس متوسطه با بانک جهانی مبادرت نمود. پروژة دیگر توسعة برنامه های آموزش معلمان طی سالهای 1993 تا 1998 بود. علاوه بر این گسترش تبادلات آموزش معلمان در میان کشور چین و سایر کشورها و نواحی جهان وجود داشته که تبادل نمایندگان، تورهای مطالعاتی، تبادل دانش پژوهان، تأسیس مدارس مشترک و اجرای فعالیتهای تحقیقاتی بر روی آموزش از آن جمله می باشد . علاوه بر این، از معلمان و کادر آموزشی چینی جهت شرکت در سمینارها و سمپوزیوم های بین المللی دعوت به عمل آمده است که این خود رد جهت تقویت فهم دو جانبه و روابط دوستانه و توسعة آموزش معلمان در کشور چین کاملاً موثر بوده است .

آموزش پیش از خدمت معلمین مدارس ابتدایی و متوسطه
آموزش عالی عمومی معلمان در کشور چین به صورت عمده بر آموزش معلمان مدارس متوسطه متمرکز شده است. طبق آمار بدست آمده طی سال 1998، تعداد 229 مؤسسة آموزش عالی با تعداد 690 هزار دانشجوی ثبت نامی در کشور چین فعالیت دارد . دانشگاهها، مؤسسات آموزش معلمان و کالج های آموزش معلمان همگی از فارغ التحصیلان مدارس تکمیلی متوسطه (Senior) ثبت نام به عمل می آورند. لازم به ذکر است که برنامه های آموزشی 4 ساله عمدتا جهت آموزش معلمان مدارس تکمیلی متوسطه Senior و برنامه های 2 تا 3 ساله آموزشی عمدتاً جهت آموزش معلمین مدارس مقدماتی متوسطه Junior می باشد . از جمله تخصص های آموزشی که در دورههای آموزش معلمان ارائه می گردد می توان به فنون تعلیم و تربیت کودکان، آموزش پیش دبستانی، آموزش های تخصصی، روانشناسی، تکنولوژی آموزشی، ادبیات و زبان چینی، زبان و ادبیات اقلیت های قومی، آموزش سیاست و ایدئولوژی، تاریخ، زبان انگلیسی، زبان روسی، زبان ژاپنی، علوم ریاضی و ریاضیات کاربردی، علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، جغرافیا، موسیقی، هنرهای زیبا و تربیت بدنی اشاره نمود . 
وضعیت آموزش معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه
آموزش ضمن خدمت معلمان در مدارس ابتدایی و متوسطه به دو نوع آموزش با درجه تحصیلی و بدون درجه تقسیم می گردد . طی سال 1991 تا 1995 ،کمیسیون آموزش ملی به ارائه پیشنهادی در خصوص آموزش مداوم بمعلمان مدارس ابتدایی ، آموزش معلمان تازه کار مدارس ابتدایی طی دورة کار آموزی و آموزش مهارتهای پایه به معلمان مدارس ابتدایی مبادرت نمود . آموزش مداوم ابتدائاً در میان معلمان مدارس ابتدایی توسعه یافت . این نوع آموزش عمدتاً تقویت روش تدریس، اخلاق ، تئوری های آموزشی و توانایی های آموزشی معلمان برخوردار از آموزش های ضمن خدمت تاکید دارد . دپارتمان ها و مؤسسات آموزش ضمن خدمت معلمان پایه های اصلی آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی به شمار می آیند . آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی خود به دو بخش دوره کار آموزی معلمان تازه کار و آموزش تکمیلی تقسیم می گردد . آموزش هایی نیز در خصوص همکاری های آموزشی ، دلسوزی برای دانش آموزان ، انس گرفتن با نظام ها و خط مشی های آموزشی ، بررسی قوانین متداول در خصوص کتب مرجع به معلمین ارائه می گردد. آموزش تکمیلی نیز به صورت معرفی مسؤولیتهای شغلی ، توانایی های آموزشی و بخشهایی از نیازهای تکمیلی در سطوح بالاتر ارائه می گردد . روند آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی ، پس بعد از برگزاری پنجمین نشست ملی آموزش معلمان طی سال 1996 سرعت پیدا کرد . در حال حاضر 51 ناحیه در 123 استان ، برنامه های آموزش مداوم به صورت تجربی مبادرت نموده اند . طی سال 1997 پیشنهاداتی در خصوص تقویت تجربه منطقه ای آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه توسط کمیسییون آموزش ملی مطرح گردید. در این پیشنهادات، اهداف ، محتوا ، نحوة اداره ، سطح مسؤولیتهای دپارتمانهای اداری ونقشی مؤسسات آموزش معلمان و مؤسسات تحقیقاتی و سمعی بصری تصریح گردیده است. طی سال 1997 دپارتمان آموزش معلمان کمیسیون آموزش ملی به ارائه یک سری ملاک های راهنما در خصوص گسترش دوره های آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه مبادرت نمود. در تألیف کتب مرجع آموزش مداوم معلمین مدارس ابتدایی و متوسطه از ترکیبی از انتشار کتب ملی و منطقه ای با ارجحیت کتب منطقه ای استفاده می گردد. وزارت آموزش به تألیف تعدادی کتب مرجع ملی ویژه دوره های اجباری عمومی آموزش معلمان از قبیل بررسی تئوری Deng Xiaoping ، اخلاق حرفه ای معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه، روش شناسی پایه و تکنولوژی آموزش مدرن مبادرت می نماید. بهبود اخلاق حرفه ای معلمان ابتدایی و متوسطه، بخش اصلی آموزش مداوم است. در سال 1997، دپارتمان آموزش معلمان کمیسیون آموزش ملی، پیشنهاداتی در خصوص تقویت آموزش اخلاق حرفه ای در آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه ارائه نمود که به نظام بندی جهت گیری مدیران، اهداف، محتوا، اقدامات، آزمون ها و سیستم ارزیابی و تقویت اداره و مدیریت آموزشی منجر گردید. علاوه بر این، وزارت آموزش به تصویب قوانینی در خصوص آموزش مداوم معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه به منظور اجرای سیستم آموزش مداوم و شناسایی محتوا، روش ها، نحوة اداره سازمانی، استانداردهای زیر بنایی، آزمون ها و ارزیابی، جوایز و جریمه های آموزش مداوم معلمان مبادرت نموده است. در سال 1999، مجلس ملی، طرح جوان سازی آموزش طی قرن بیست و یکم را در دستور کار خود قرار داد. گفتنی است که پیش نویس طرح مذکور توسط وزارت آموزش ارائه گردیده بود. دو موضوع اصلی در طرح «پروژة تربیت معلم بین دو قرن» وجود داشت . یکی تکمیل آموزش مداوم، آموزش مدیران کنونی و معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه ظرف مدت زمان سه سال و دیگری گزینش و آموزش 100 هزار معلم ذخیره برای مدارس متوسطه فنی حرفه ای و مدارس ابتدایی ظرف مدت زمان دو سال بود. گفتنی است که از میان این افراد تعداد 10000 نفر از طریق برنامه هایی که مستقیماً توسط وزارت آموزش سازماندهی شده است آموزش می بینیند. لازم به ذکر است که وزارت آموزش اکنون در مسیر انجام این طرح است .

آموزش معلمان مقطع ابتدایی
معلمان این مقطع در مراکز تربیت معلم به مدت سه تا چهار سال با استفاده از تکنولوژی ماهواره ای آموزش می بینند و از سال 1986 برنامه های آموزش معلمان این مقطع ازطریق تلویزیون ارائه می گردد. موضوعات ارائه شده برای معلمین این مقطع عمدتا در سه زمینه نظریه های مقدما تی، ادبیات و جبر می باشد. معلمین مدارس ابتدایی پس از فارغ التحصیلی از مراکز آموزش متوسطه وقبل از شروع تدریس ملزم به گذراندن دوره های آموزشی در زمینه سیاست، تحصیلات عمومی، اطلاعات علمی، نظریه های آموزشی، هنر، تربیت بدنی و … در مدارس عادی یا مراکز دیگر بوده و سپس برای تحصیلات عالی می باید رهسپار مراکز تربیت معلم گردند .

آموزش معلمین مقطع متوسطه
آموزش معلمین در سطح متوسطه به طور عمده بر آموزش معلمان مدارس ابتدایی، پیش دبستانی و آموزش استثنایی متمرکز شده است. طبق آمار بدست آمده در سال 1998 ، تعداد 875 کالج آموزش متوسطه معلمان با تعداد 920000 دانشجو فعالیت دارد علاوه بر این، تعداد 811 مدرسة متوسطه آموزش معلمان، 61 مرکز آموزش مربیان پیش دبستانی و 3 مرکز آموزش استثنایی فعالیت دارد. وظیفة اصلی آموزش معلمان در سطح متوسطه، تربیت معلمان مقطع آموزش ابتدایی است. مؤسسات فوق، از فارغ التحصیلان مدارس مقدماتی متوسطه Junior ثبت نامبه عمل آورده و طی دوره های 3 تا 4 ساله به آموزش آنان مبادرت می نمایند. از جمله رشته های درسی ویژه معلمین سطوح متوسطه می توان به دروس اجباری، دروس انتخابی، روش تدریس و فعالیتهای خارج از برنامه اشاره نمود. دوره های اجباری بر آموزش سیاست و ایدئولوژی، روش شناسی زبان چینی، آموزش ریاضیات در مدارس ابتدایی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، تاریخ، جغرافیا، روانشناسی، تعلیم و تربیت کودکان مدارس ابتدایی، آموزش سمعی و بصری پایه، تربیت بدنی، موسیقی، هنرهای زیبا، مهارتهای شغلی و اصول کاربردی کامپیوتر مشتمل می گردد. مطابق با نیازهای آموزش منطقه ای رشته های انتخابی نیز خود بر موضوعاتی مشتمل می گردد که به تعمیق و گسترش معلومات دانش آموزان و پرورش علایق و استعداد آنان منتهی می گردد. علاوه بر عناوین فوق، دورس فنی حرفه ای در جهت برآورده سازی نیازهای توسعة اقتصادی محلی ارائه می گردد. روش تدریس نیز خود بر دیدار از مدارس ابتدایی، بازدید آموزشی، کارآموزی آموزشی و آموزش تجربی مشتمل می گردد. فعالیتهای خارج از برنامه نیز بر سخنرانی ها، ساماندهی گروههایی با علائق تخصصی و بررسی اجتماعی روند آموزش دانش آموزان، علوم و تکنولوژی، هنر و تربیت بدنی مشتمل می گردد. وظیفة اصلی مدارس آموزش معلمان پیش دبستانی در مقطع متوسطه، آموزش مربیان کودکستانی است. طبق آمار بدست آمده در سال 1998 ، تعداد 61 مدرسه تربیت معلم پیش دبستانی در مقطع متوسطه با 58000 کودک در کشور چین فعالیت دارند. مدارس آموزش معلمان پیش دبستانی در مقطع متوسطه از فارغ التحصیلان مدارس مقدماتی متوسطه Junior ثبت نام نموده و آموزش 3 تا 4 سال ارائه می نمایند. برنامه های درسی بر 4 بخش دروس اجباری شامل آموزش سیاست و ایدئولوژی، زبان چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، جغرافیا، تاریخ، آموزش سمعی بصری پایه، مراقبتهای بهداشتی از کودکان کودکستانی، روانشناسی قبل از دبستان، بررسی آموزش پیش دبستانی، طراحی و جهت دهی فعالیتهای آموزشی پیش دبستانی، و دروس اختیاری موسیقی، هنرهای زیبا، رقص، تربیت بدنی و مهارتهای کاری مشتمل می گردد. علاوه بر این در جهت پوشش دادن به نیازهای مدارس پیش دبستانی محلی، دوره های انتخابی جهت هر چه وسیع تر نمودن معلومات دانش آموزان و پیشبرد علائق و مهارت های تخصصی آنان طراحی گردیده است. آموزش روش تدریس نیز خود بر دیدار از کودکستانهای محلی، مشاهده دقیق رشد جسمی و ذهنی کودکان کودکستانی، کارآموزی آموزشی و آموزش خدمات کودکستانی مشتمل می گردد . فعالیتهای خارج از برنامه نیز با هدف پیشرفت آموزش علوم و تکنولوژی، هنر و تربیت بدنی از طریق برگزاری سخنرانی و انجام همکاری ها و بررسی های اجتماعی صورت می گیرد . وظیفة اصلی مدارس تربیت معلم در سطح متوسطه، آموزش تخصصی معلمان مدارس ابتدایی است . در سال 1998، 33 مؤسسه تربیت معلم با آموزش تخصصی در سطح متوسطه در چین فعالیت داشت؛ سه مؤسسه از این مؤسسات به طور کامل به کار آموزش تخصصی اختصاص نیافته است . مؤسسات آموزش معلمان متوسطه استثنایی نیز به ارائه سه نوع آزمون آموزش ناشنوایان، نابینایان و عقب افتادگان ذهنی مبادرت می نمایند. به طور معمول مدارس مذکور از فارغ التحصیلان مدارس مقدماتی متوسطه Junior ثبت نام نموده و به آموزش آنان طی 3 تا 4 سال تحصیلی می پردازند. این دوره ها نیز خود از 4 قسمت دورس اجباری، دروس انتخابی، روش تدریس و فعالیت های خارج از برنامه متشکل می گردد. دروس اجباری نیز خود در دو بخش دروس اجباری تخصصی و عمومی دسته بندیمی گردد. دروس عمومی نیز خود بر آموزش سیاسی و ایدئولوژی، زبان چینی، ریاضیات، فیزیک شیمی، زیست شناسی، تاریخ، جغرافیا، موسیقی، تربیت بدنی، هنرهای زیبا، اصول تعلیم و تربیت کودکان، روانشناسی پایه، آموزش تخصصی و مهارت های کاری مشتمل می گردد. دروس اختصاصی نیز که به صورت جداگانه ارائه می گردد شامل روانشناسی و تعلیم و تربیت کودک می باشد. روش تدریس نیز بر بازدید از مراکز آموزش استثنایی، کارآموزی و دستیاری معلمان آموزش استثنایی جهت اجرای فعالیتها و تحقیقات آموزشی مشتمل می گردد. فعالیتهای خارج از برنامه نیز بر آموزش علوم و تکنولوژی، هنر، تربیت بدنی، سخنرانی و جمع آوری و انجام تحقیقات اجتماعی مشتمل می گردد که بر تشویق دانش آموزان جهت تدریس داوطلبانه در مدارس استثنایی سازمانهای آموزش محلی تاکید دارد. علاوه بر این، دروس انتخابی آموزش استثنایی در مدارس متوسطه عادی آموزش معلمان نیز ارائه می گردد تا از این طریق فارغ التحصیلان این گونه مدارس قادر به مواجهه با چالش های آتی آموزش کودکان معلول بوده و به هدایت صحیح تحصیلی آنان مبادرت نمایند .

آموزش اساتید دانشگاه
تا سال 1955 هیچ گونه دوره آموزشی خاصی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه نمی گردید و اکثریت دانشجویان به منظور ادامه تحصیلات خود رهسپار اتحاد جماهیر شوروی سابق می شدند. تا اینکه طی سال 1955 دوره دانشیاری تشکیل شده و تعداد محدودی از دانشجویان بورس تحصیلی دریافت نمودند. طی سال 1978 امکان تحصیل در این دو مقطع فراهم آمد. نهایتا از سال 1982 دولت چین به منظور توسعه نظام آموزش عالی کشور به اقداماتی در جهت ارتقاء سطح کیفی دانشگاه ها مبادرت نمود .

آموزش معلمان اقلیت های قومی
کشور چین ،کشور برخوردار از ملیت چند قومی متحد با 56 گروه اقلیت نژادی می باشد . جمعیت اقلیت های قومی کشور بر 108 میلیون نفر برابر با 98/8% جمعیت کل کشور بالغ می گردد. آموزش گروه های اقلیت نژادی ،بخش مهم تعهدات آموزش ملی را تشکیل می دهد . کشور چین به تشویق ، توسعة آموزش معلمین اقلیت های قومی در جهت پیشبرد توسعة آموزش در نواحی اقلیتی مبادرت می نماید . موسسات آموزش عالی ، کالج ها و مدارس متوسطه آموزش معلم آن عمده دار مسئولیت آموزش و پرورش معلمان اقلیت های قومی می باشند.درحال حاضر مرکز آموزش معلمان در شمالغرب و مرکز آموزش معلمان جنوب غربی کشور به فعالیت می پردازند . علاوه بر این بخش هایی از مؤسسات ملی و دانشگاههای جامع نیز به ارائه برنامه هایآموزش معلمان اقلیت های قومی مبادرت می نمایند .

آمار آموزشی 
طبق آمار بدست آمده طی سال 2001 ، تعداد مراکز تربیت معلم کشور چین بر 210 باب با تعداد 35/1میلیون دانشجو بالغ می گردد . با اصلاح کتب درسی و باز آموزی مجدد معلمین مدارس ابتدایی و متوسطه ، سطــح و سابقـه تحصیلـی معلمیـن مـدارس مذکور بصورت قابل ملاحظه ای ارتقا یافته است . طبق آمار بدست آمده تا اواخر سال 2001 ، تعداد معلمین مدارس بر 7977/5 میلیون نفر بالغ گردیده و تعداد معلمینی که از نظر دانش و سابقه تحصیلی به سطح استاندارد مورد نظر رسیده اند از 1/47 درصد طی سال 1977 به 81/96 درصد ارتقا یافته است . علاوه بر این ، تعداد معلمین مقطع سیکل اول بر 3484/3 میلیون نفر بالغ گردیده و میزان معلمینی که از نظر دانش و سابقه تحصیلی به سطح استاندارد مورد نظر رسیده اند از 8/9 درصد طی سال 1977 به 81/88 درصد ارتقا یافته است . تعداد معلمین مقطع سیکل دوم متوسطه نیز بر 840 هزار نفر بالغ گردیده و میزان معلمینی که از نظر دانش و سابقه تحصیلی به سطح استاندارد مورد نظر رسیده اند از 9/45 درصد طی سال 1977 به 71/70 درصد ارتقا یافته است .گفتنی است که ارتقا سطح دانش و سابقه تحصیلی معلمین مدارس ابتدایی و متوسطه نقش مهمی در پیشرفت آموزش و پرورش چین ایفا کرده است. طبق آمار بدست آمده طی سال2000، ازمیان425600مدرس دانشگاهی ، بالغ بر39300نفر از مدرک علمی دکتری برخوردار بوده و25900 نفر نیز در سمت دانشیاری فعالیت دارند. علاقه به شغل معلمی درمیان زنان چینی روز به روزافزایش می یابد.تعدادزنان معلم درمدارس مختلف بر000/0 27/ 5 نفر(معادل 5/48 درصدازتعدادکل معلمین) بالغ می گردد .نسبت معلمین زن کمتراز 30سال به 4/5درصد بالغ می گردد.درمدارس متوسطه ،نسبت زنان معلم کمتراز رده سنی30 سال دردوره مقدماتی متوسطه بر 8/47 درصد ودردوره تکمیلی متوسطه بر3/44 درصدبالغ می گردد.درمیان اساتید دوره آموزش عالی نیز ،نسبت اساتید زن بر 35/37 درصد بالغمی گردد.به طور کلی می توان گفت که3/49 درصد کل اساتید کمتر از رده سنی30 سال را زنان تشکیل می دهندکه بر 50 درصد کل ا ساتید مشتمل می گردد .
در دوازدهم دسامبر سال 1995، مجلس ملی به تصویب قوانین شرایط کاری معلمان مبادرت نمود. در این قانون، استاندارد های استخدامی معلمان، مدارک لازم جهت انجام فعالیت آنان و شرایط دعوت از معلمین و فارغ التحصیلان شایسته جهت تدریس در مراکز آموزش لحاظ گردیده است .

کلمات کلیدی :مطالب آزاد و کلمات کلیدی :مقالات و کلمات کلیدی :دانلود-سرگرمی