نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٩

یزد - خبرنگار آفرینش
نخستین مرکز تخصصی خانواده و کودک ناشنوا


یزد - خبرنگار آفرینش
نخستین مرکز تخصصی خانواده و کودک ناشنوا با حضور مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد ، مشاور امور بانوان استاندار ، رئیس بهزیستی شهرستان یزد ،  معاون امور توانبخشی بهزیستی و جمعی از خانواده های کودکان ناشنوا استان ، در یزد افتتاح شد .
در مراسم افتتاح این مرکز دکتر رحیمی نسب مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد طی سخنانی با بیان اینکه این مرکز نخستین مهدکودک تخصصی کودکان ناشنوا و کم شنواست ، گفت : در  این مرکز به کودک خدمات تخصصی گفتار درمانی و تربیت شنیداری داده می شود و در حال حاضر نیز حدود 30 کودک ثبت نام کرده اند .
وی یکی از نیازهای ضروری استان را راه اندازی مهدهای کودک ویژه کودکان کم شنوا و ناشنوا دانست و گفت : کودکان کم بینا و نابینا نیز نیاز به مهدهایی دارند تا آمادگی لازم را در آنها برای رفتن به پیش دبستانی ایجاد کند .
در این آئین علی محمد عطابخش معاون امور توانبخشی بهزیستی یزد با اشاره به ارائه آموزش های لازم به خانواده کودکان در این مرکز گفت : فعالیت گفتاری از شنیداری گرفته می شود . لذا باید آموزش های لازم به خانواده داده شود تا بتواند فعالیت گفتاری و شنیداری کودک را تقویت کند.
عطابخش با اشاره به مشکل کاشت حلزون در کودکان ناشنوا گفت : عمده مشکل خانواده های دارای فرزند ناشنوا ، نوبت طولانی و هزینه بسیار بالای کاشت حلزون است و براساس آمار بهزیستی بالغ بر 30 کودک در استان نیاز به کشت حلزون دارند که باید قبل از 6 سالگی انجام شود . وی همچنین از راه اندازی مهدکودک تخصصی کودکان نابینا و کم بینا تا پایان سال جاری خبر داد