نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٦

پژوهشگران مرکز تحقیقات گوش و گلو وبینی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری دفتر همکاریهای فن آوری ریاست جمهوری موفق به تبدیل روش" تمایز سلول های بنیادین بالغ به سلول های موئی " شنوائی شدند .

دکتر محمد فرهادی رئیس مرکز تحقیقات گوش ، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشگی ایران افزود:در این پروژه تحقیقاتی با استفاده از سلول های بنیادین بالغ مغز استخوان موش ، سلول های موئی شنوایی گوش داخلی در محیط آزمایشگاهی تولید شده است .

وی گفت :سلول های موئی شنوایی ، سلول هایی هستند که در افراد ناشنوا دچار آسیب شده و قابل ترمیم نیستند و در این تحقیق بهترین شرایط کشت سلول برای بدست آوردن درصد بالایی از سلولهای موئی شنوایی دست یافتیم. فرهادی افزود: این دست اورد علمی با استفاده از روش های پیشرفته آزمایشگاهی از جمله روش های ملکولی وسلولی و با استفاده از مارکرهای اختصاصی سلولهای موئی شنوایی به اثبات رسیده است . رییس مرکز تحقیقات گوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :در این روش می توان با استفاده از سلولهای مغز استخوان افراد ناشنوا بدون مشکل پس زدن پیوند به درمان این افراد پرداخت و این گام بزرگی برای بهبود پر جمعیت ترین معلولیت جهانی است . وی افزود : این یافته علمی که با همکاری چندین متخصص وپژوهشگر به دست آمده در مراحل اولیه قرار دارد و مرحله بعدی که درمان افراد ناشنواست ، به چند سال وقت نیازدارد که البته کشورهای دارنده این علم هم تا این مرحله پیش رفتند. فرهادی گفت :این یافته علمی در سطح دنیا تا کنون درچند کشور از جمله امریکا ، چین و یکی دو کشور اروپائی به دست آمده و فعالیت در این حوزه از سال 2003 میلادی شروع شده است.

کلمات کلیدی :خبر