نویسنده : بهروز صادق مقدم ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸

بیش از یک هزار دانش آموز ناشنوای کشور پیش دبستانی هستند

تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۰۷/۰۷/۸۸


رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ،گفت: یک هزار و ‪ ۵۶۹نفر از دانش آموزان ناشنوای سراسر کشور در مقطع پیش دبستانی تحصیل می‌کنند.

سوسن کشاورز روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از ‪ ۱۲هزار دانش آموز ناشنوا و نیمه شنوا در کشور وجود دارند که از این تعداد پنج هزار و ‪ ۸۲۱نفر در مقطع دبستان تحصیل می‌کنند.

به گفته وی ، دو هزار و ‪ ۶۰۲نفر از ناشنوایان و کم شنوایان در مقطع راهنمایی و دو هزار و ‪ ۵۹۲نفر در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل هستند.

کشاورز افزود: پنج هزار و ‪ ۴۶۹نفر از دانش آموزان ناشنوا را دختران و هفت هزار و ‪ ۱۱۵نفر را پسران تشکیل می‌دهند.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: گروه آموزشی دانش آموزان ناشنوا در سازمان آموزش و پرورش استثنایی با ‪ ۱۲هزار و ‪ ۵۸۴دانش آموز ناشنوا و نیمه شنوا در ‪ ۲هزار و ‪ ۲۸۶کلاس در کشور مشغول فعالیت است.

کشاورز افزود: اینک از آغاز آموزش ناشنوایان به شکل آموزشگاهی آن در ایران حدود ۸۵سال می‌گذرد و در این مدت در مقابل سابقه این نوع آموزش در جهان که از شروع آن بیش از دویست سال می‌گذرد، زیاد طولانی نیست.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به سیاست یکپارچه‌سازی آموزش و توانبخشی مبتنی بر جامعه و نزدیک شدن دانش آموزان استثنایی به جامعه عادی، هم اینک تعداد شش هزار و۹۶نفر دانش آموز نیمه شنوا که از بهره هوشی و استعداد تحصیلی خوبی برخوردارند طی ضوابطی در بین دانش آموزان عادی تلفیق و مشغول تحصیل هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، ‪ ۲۴تا ‪ ۳۰سپتامبر هر سال از سوی مجامع جهانی به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است .

هدف از این نامگذاری، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره و آگاهی دولت‌ها و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبه رو هستند.

با آن که حدود ‪ ۴۰۰سال به طور پراکنده و ‪ ۲۰۰سال به طور انسجام یافته در دنیا با ناشنوایان کار آموزشی و تربیتی کرد ه‌اند در ایران سال ‪ ۱۳۰۳را می توان آغاز آموزش ناشنوایان به طریق علمی به حساب آورد که آغازگر و پیشگام تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا در ایران زنده یاد جبار عسگر زاده ( باغچه بان) و محل شروع آن تبریز بود.

سپس در سال ‪ ۱۳۳۴کلنگ نخستین ساختمان ویژه ناشنوایان در یوسف آباد تهران زده شد و سال ‪ ۱۳۳۶این مدرسه با ظرفیت ‪ ۱۲۰دانش آموز افتتاح و بهره برداری شد.

کلینیک سنجش شنوایی باغچه بان در سال ‪ ۱۳۵۰به صورت رسمی کار سنجش دانش آموزان ناشنوا را به عهده گرفت و در چندین مدرسه ناشنوایان کلینیک سنجش شنوایی نیز دایر شده بود و جذب دانش آموزان ناشنوا از این طریق انجام می شد.

 

کلمات کلیدی :خبر